Częste objawy niedoboru żelaza w organizmie


Częste objawy niedoboru żelaza w organizmie
2014-06-26
Żelazo to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Niedobór żelaza może być przyczyną licznych dolegliwości, które w porę nierozpoznane, mogą prowadzić do powstania ciężkiej, groźnej dla naszego zdrowia i życia anemii.
Trzeba wiedzieć, że żelazo to pierwiastek odpowiadający za wzrost hemoglobiny, gdy go zabraknie, czerwone krwinki zaczną przechowywać i transportować mniej tlenu, a tym samym nasz organizm będzie stale przemęczony – mięśniom będzie brakowało tlenu niezbędnego do ich pracy, mózg będzie pracował mniej wydajnie i ogólnie będziemy czuli się niezwykle słabo. 

To właśnie podstawowy objaw niedoboru żelaza. Ogólne osłabienie będące wynikiem ciągłego niedotlenienia organizmu. Osłabienie to objawia się szczególnie intensywnie podczas wzmożonej aktywności fizycznej. Wystarczy zrobić kilka kroków po schodach, podbiec do autobusu i już mamy ciężką zadyszkę. Niestety, takie symptomy to oznaka już w pełni zaawansowanej anemii, a w takiej sytuacji najlepiej zgłosić się od razu do lekarza. Początkowy niedobór żelaza może objawiać się w nieco łagodniejszy sposób i wtedy możemy zadziałać profilaktycznie - modyfikując naszą codzienną dietę, albo sięgając po któryś z ogólnie dostępnych na rynku preparatów, zawierających dobrze przyswajalne przez ludzki organizm żelazo. 

Te początkowe symptomy niedoboru żelaza mogą być niejednoznaczne, ale warto o nich pamiętać. Niedobór żelaza może objawiać się na przykład łamliwością paznokci, ich rozdwajaniem czy nienaturalnym matowym wyglądem. Bardzo charakterystyczne jest nagłe zwiększenie ilości wypadających włosów, nienaturalnie blada cera – to niestety jest często oznakom pojawienie się anemii czy ograniczona zdolność do koncentracji i wytężonej pracy umysłowej (mniej dotleniony mózg nie jest zdolny do podjęcia dużego wysiłku, szybko się męczy, co sprawia wrażenie ogólnego przemęczenia i rozkojarzenia).

Niedobory żelaza, szczególnie te długotrwale, mogą negatywnie wpływać na nasze całe życie. Warto zatem od czasu do czasu przebadać się w lokalnej przychodni i sprawdzić, czy przypadkiem nie mamy anemii.

Nadesłał:

brenna

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl