Niestandardowe wykorzystanie soczewek kontaktowych


Niestandardowe wykorzystanie soczewek kontaktowych
2016-06-09
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów soczewek i nie mają one na celu tylko korekcji wad wzroku. Niestandardowe działanie jest wykorzystywane m.in. w szkłach: ortokorekcyjnych, terapeutycznych i kosmetycznych.

Soczewki ortokorekcyjne opierają się na działaniu leczniczym i są przeznaczone dla osób  z krótkowzrocznością. Cała ich praca odbywa się w nocy, gdyż użytkownik zakłada je, kładąc się spać i zdejmuje tuż po przebudzeniu. Następuje zmiana kształtu rogówki (ulega spłaszczeniu), co daje efekt wyraźnego widzenia w ciągu dnia, już bez zakładania dodatkowych szkieł czy okularów. 
Szacuje się, że najlepsze rezultaty są osiągane przy wadach do -4,5 dioptrii. Większe wady są leczone częściowo z dodatkowym zastosowaniem okularów, choć o mocy już zdecydowanie słabszej. 
Soczewki ortokorekycjne sprawdzają się szczególnie u dzieci powyżej 10.roku życia, u których leczenie w większości przypadków zatrzymuje postępującą wadę wzroku, bądź spowalnia jej pogłębianie. W ortokorekcji niezmiernie ważna jest systematyczność oraz stopień podatności rogówki oka.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Soczewki terapeutyczne są przede wszystkim doskonałym nośnikiem leków oraz opatrunkiem na rogówkę. Ich głównym zadaniem jest uśmierzanie bólu związanego ze zmianami tej części gałki ocznej, jej ochrony w przypadku uszkodzenia, bądź przyspieszenie procesu gojenia. 
Przed ukończeniem 12.roku życia soczewki terapeutyczne są stosowane przede wszystkim ze względów medycznych (po usunięciu zaćmy wrodzonej u niemowląt, u starszych dzieci z powodu bardzo nasilonej różnowzroczności). Ponadto szkła terapeutyczne są zakładane po oparzeniach chemicznych i termicznych oraz w przypadku wykrycia obecności wirusów lub bakterii.

Soczewki kosmetyczne należą do grupy soczewek kolorowych. Głównym ich celem jest zmiana koloru oka, ale podłożem nie są tylko względy estetyczne. Przyczyną zastosowania tego rodzaju szkieł kontaktowych jest dążenie do zatuszowania niedoskonałości jednej lub obu gałek ocznych. Najczęściej są one efektem poważnych chorób i nieprawidłowości, np. bielmo rogówki. 

Nowe technologie w kontaktologii - zalicza się do nich tzw. soczeweki inteligentne, mierzące poziom glukozy i alarmujące użytkownika o nieprawidłowym wyniku. Na uwagę zasługują również soczewki wszczepiane, a wśród nich soczewki bioniczne, zapewniające trwałą korekcję wzroku oraz ochronę przed zaćmą. Z pewnością już niedługo poznamy kolejne, niezwykłe projekty soczewek kontaktowych na miarę XXI wieku.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Szkła kontaktowe - poradnik
http://szklakontaktowe.org

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl