Badania COVID pod lupą – wiarygodność, jakość, bezpieczeństwo


2020-09-28
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce związana z wybuchem pandemii koronawirusa od dłuższego czasu jest bardzo niestabilna. Rozprzestrzenianie się wirusa można powstrzymać tylko dzięki izolowaniu zakażonych, którzy najpierw muszą poddać się badani

Na rynku istnieją dwa rodzaje testów, które mogą wykazać aktywne zarażenie wirusem SARS-CoV-2 – genetyczne oraz serologiczne – ale tylko jedno daje stuprocentową gwarancję miarodajnego wyniku.

Badanie, a potwierdzenie zakażenia

Liczba zakażonych SARS CoV-2 z dnia na dzień rośnie, co analogicznie zwiększa ryzyko nowych zachorowań. Po okresie wakacyjnego wypoczynku prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem jest jeszcze większe. Dlatego każda osoba, która miała kontaktz osobą zakażoną, chce bezpiecznie pracować czy podróżować, po prostu dba o zdrowie swoje i najbliższych, powinna poddać się badaniom w kierunku wykrycia koronawirusa. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich testów. 

– Testy genetyczne wykrywają obecność RNA wirusa, a serologiczne pozwalają na znalezienie jego przeciwciał. Testy genetyczne są znacznie droższe od serologicznych. Warto jednak wiedzieć, że tylko test genetyczny jest w stanie dać jednoznaczny wynik dotyczący zakażenia –mówi Adrian Konstantynowicz, rzecznik prasowy, dyrektor ds. marketingu INVICTA. – To właśnie on stanowi jedyny w Polsce rekomendowany sposób potwierdzenia infekcji. Testy serologiczne skupiają się bowiem na wykrywaniu przeciwciał wytworzonych przez zakażony organizm, ale ich obecność można potwierdzić dopiero po upływie od 5 do 21 dni, od momentu wystąpienia objawów. Natomiast po około 5-7 dniach od zakażenia, możliwe jest wykrycie RNA wirusa SARS-CoV-2 w badaniu genetycznym. W tym celu stosowana jest metoda Real-Time PCR, potwierdzona przez Światową Organizację Zdrowia – dodaje. 

Mimo zarażenia może okazać się, że w momencie wykonania testu organizm nie zdążył jeszcze wyprodukować przeciwciał. W takim przypadku wynik może być więc niemiarodajny. 

Jak wybrać punkt pobrań, który da gwarancję bezpieczeństwa?

Badanie genetyczne polega na pobraniu wymazu z gardła i nosa za pomocą specjalnej wymazówki, a jego wynik jest jednoznacznym potwierdzeniem lub wykluczeniem obecności wirusa w materiale. Do przeprowadzenia testu potrzebny jest jednak specjalistyczny sprzęt, wyszkoleni diagności oraz odpowiednie odczynniki. Na badanie należy się udać do punktu pobrań, z którego wymaz trafia do laboratorium zweryfikowanego przez Ministerstwo Zdrowia, którego pracownicy będą w stanie odpowiednio zadbać o wszystkie wymienione aspekty. 

– Badania przeprowadzane w specjalnie przystosowanych do tego celu punktach dają gwarancję bezpieczeństwa oraz wiarygodności wyników – mówi Adrian Konstantynowicz z INVICTY. –Pracownicy Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych INVICTA zawsze dokładnie sprawdzają pobraną próbkę, by wyeliminować ryzyko fałszywych wyników ujemnych, a w przypadku jakiejkolwiek niezgodności materiał do badania zostaje pobrany ponownie. Testy przeprowadzane w naszych placówkach są niezwykle dokładne i potwierdzone. Jesteśmy wpisani przez Ministerstwo Zdrowia na listę oficjalnych laboratoriów wykonujących w Polsce badania na koronawirusa – dodaje. 

Koronawirus a zabieg lekarski – jak zapobiegać ryzyku

Do badania przeprowadzanego w celu wykrycia koronawiusa należy podejść w szczególności w przypadku zbliżającego się zabiegu medycznego bądź brania udziału w długofalowym leczeniu. Celem wykonywania testów jest zminimalizowanie ryzyka wpływu ewentualnego zakażenia na przebieg badań oraz danie szansy lekarzom na możliwie jak najwcześniejsze wykrycie problemu i pokierowanie mądrze dalszym postępowaniem. 

Szczególnych środków ostrożności wymagają zabiegi, w których ewentualne zakażenie może mieć wpływ na wyniki i zdrowie pacjenta. Do tego typu badań zalicza się na przykład leczenie niepłodności. W tym przypadku przeprowadzenie testów na koronawirusa pozwala zadbać o bezpieczeństwo badanych i ich przyszłego potomstwa. Testy pomagają wychwycić nawet przypadki osób przechodzących chorobę bezobjawowo. Właśnie z tego powodu, dla dobra i bezpieczeństwa pacjentów, wykonywanie badań na koronawirusa jest zalecane przed każdym zabiegiem.


Nadesłał:

Medyczne Laboratoria Diagnostyczne INVICTA
http://www.klinikainvicta.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl