Białystok. Nowatorski zabieg DiscoGel w Centrum Medycznym Noviline


Białystok. Nowatorski zabieg DiscoGel w Centrum Medycznym Noviline
2020-10-25
Żelowy implant zamiast operacji kręgosłupa? To możliwe. Nowatorską terapię DiscoGel oferuje jedyny w Białymstoku ośrodek - Centrum Medyczne Noviline.

- Zabieg w wielkim skrócie polega na precyzyjnym podaniu implantu żelowego do dysku międzykręgowego w kręgosłupie – tłumaczy doktor Tomasz Dobrzycki, wykonujący zabieg w Noviline. - Jest to jedna z niewielu metod bezoperacyjnego leczenia przyczynowego bólu kręgosłupa, zarówno w odcinku lędźwiowym, jak i szyjnym.

Zabieg wykonywany jest w miejscowym znieczuleniu, a preparat wprowadzany jest przez cienką igłę do środka dysku. Discogel wypełnia pęknięcia i wzmacnia strukturę krążka, blokuje receptory bólowe i działa przeciwzapalnie. Implant - poprzez wchłanianie wody z dysku międzykręgowego powoduje jego obkurczenie (czyli zmniejszenie objętości), co w większości przypadków skutkuje cofaniem się dysku na swoje anatomiczne miejsce i odbarczenie uciskanych struktur nerwowych.

Dla kogo DiscoGel?

Jest wielu pacjentów, którym zabieg może pomóc.

- Najczęściej dotyczy to osób, które doznają tzw. potocznie „wypadania” dysku  - mówi lekarz. -  Kolejną grupą są pacjenci, których ból wynika z pęknięcia dysku - wówczas preparat wypełnia mikroszczeliny, co pozwala na skuteczne wyeliminowanie dolegliwości. Oczywiście każda sytuacja wymaga dokładnej oceny dysków w badaniach obrazowych w korelacji z dolegliwościami bólowymi typowymi dla danego poziomu.

Ale są przypadki, kiedy discogel jest przeciwskazany, np. w przypadku sekwestracji dysku, czyli oddzieleniu jego fragmentu, jak również w stanach zapalnych dysku.

Kwalifikacja do zabiegu opiera się na dokładnej analizie badania rezonansu magnetycznego chorego odcinka kręgosłupa i badaniu fizykalnym.

- Ważne jest, by rezonans magnetyczny był nie starszy niż trzy miesiące – podkreśla specjalista. - Jeżeli pacjent posiada badania poprzednie, warto jest spróbować ocenić charakter postępu choroby.

Zabieg w godzinę

Sam zabieg trwa zaledwie 30-60minut, w zależności od ilości dysków, wymagających zaopatrzenia.

- Preparat w objętości maksymalnie 0,8 ml wprowadzany jest do wnętrza dysku, gdzie formuje się w miękki implant – wyjaśnia Tomasz Dobrzycki. –  Miejscowo znieczulana jest jedynie okolica wkłucia igły, pod obrazowaniem rentgenowskim.

Po zabiegu pacjent pozostaje w pozycji leżącej na sali przez około 4-5godz., a po tym czasie samodzielnie może wyjść do domu. Okres pozabiegowy trwa około 5-6 tyg. Jest to czas potrzebny na uformowanie się żelu we wnętrzu dysku.

- Zalecamy w tym czasie jak najmniejszy wysiłek fizyczny i jak najkrótsze pozostawanie w pozycji siedzącej – mówi lekarz. - W niewielu przypadkach zalecamy dodatkowo zabiegi manualne u fizjoterapeutów.

Jak długo utrzyma się efekt?

DiscoGel to zabieg wciąż mało znany w kraju, jednak w Europie zachodniej wykonywany już od kilku lat.

- Utrzymywanie się efektów zabiegu jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta, aczkolwiek w kilkuletnich obserwacjach bardzo niewielki odsetek pacjentów zgłasza pojawienie się podobnych dolegliwości, jak przed zabiegiem – ocenia Tomasz Dobrzycki.  

Zalety DiscoGel trudno przecenić: przede wszystkim jest to zabieg nieinwazyjny, przezskórny, wykonywany cienką igłą - co można porównać do zastrzyku wycelowanego w dysk, a to ogranicza wystąpienie poważnych powikłań okołozabiegowych. Kolejne korzyści to brak narkozy ogólnej i procedura jednego dnia - pacjent stawia się do kliniki rano, a po południu już jest w domu.

- Implantacja preparatu DiscoGel nie zamyka drogi operacyjnej usunięcia chorego dysku, natomiast odwrotna kolejność, czyli operacja chorego poziomu kręgosłupa przed implantacją DiscoGel jest przeciwskazana. Dlatego zawsze, gdy istnieje duża szansa na poprawę stanu zdrowia poprzez przezskórne wstrzyknięcie żelowego implantu, należy rozważyć ten zabieg w pierwszej kolejności – dodaje lekarz.

Koszt zabiegu jest kwestią indywidualną i zależy m.in. od ilości chorych dysków. Średnia cena to ok. 8 tys. zł.

 

Tomasz Dobrzycki jest specjalistą radiologii i diagnostyki obrazowej, absolwentem wydziału lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Jego specjalność to małoinwazyjne zabiegi przezskórne na kręgosłupie, biopsje oraz szeroko pojęte procedury wewnątrznaczyniowe, wykonywane pod kontrolą toru wizyjnego RTG lub TK. Ma na koncie liczne szkolenia krajowe i zagraniczne z zakresu minimalnie inwazyjnych terapii przeciwbólowych kręgosłupa. Zabiegi DiscoGel wykonuje od 2015 roku – dotychczas wykonał ich blisko 400 (ok. 100 zabiegów rocznie).

 

 

Nadesłał:

Marzenas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl