Człowiek Medykowi Człowiekiem – GE Healthcare wspiera codzienną pracę pielęgniarek


Człowiek Medykowi Człowiekiem – GE Healthcare wspiera codzienną pracę pielęgniarek
2020-05-13
12 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej.

12 maja na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej. Jak wskazują dane OECD, pod względem dostępu do kadry pielęgniarskiej Polska pozostaje w samym ogonie Europy - na 1 pielęgniarkę w naszym kraju przypada ponad 192 pacjentów, podczas gdy średnia europejska to o ponad 70 pacjentów mniej[1]. Warto podkreślić, że pielęgniarki, pielęgniarze i położne są niezbędnym personelem medycznym i towarzyszą pacjentom oraz ich rodzinom w różnorodnych sytuacjach - od pierwszych dni życia noworodków, przez planowe zabiegi i rekonwalescencję po nich, po pobyt na OIOM, czy opiekę w ostatnich dniach życia. Mimo to, w ostatnim czasie, kiedy tak szczególnie ważna i potrzebna jest pomoc personelu medycznego, coraz częściej dochodzi do ataków oraz stosowania mowy nienawiści wobec osób pracujących w sektorze zdrowia.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej, oprócz życzeń dla ponad 330 tys. kobiet oraz mężczyzn, zajmujących się pielęgniarstwem oraz położnictwem w Polsce[2], którzy codziennie z ogromną odpowiedzialnością wpierają potrzebujących pacjentów, GE Healthcare przygotowało infografikę, w której podkreślone zostały prawa nie tylko pielęgniarek, ale wszystkich pracowników ochrony zdrowia. Grafika, będąca formą podziękowania za codzienny trud, poświęcenie i profesjonalizm, ma wskazywać, że wykonywana przez nich praca, to nie tylko cała lista obowiązków, wynikających z odpowiedzialności za cudze zdrowie i życie. To również prawa, o których - z troski o kondycję psychiczną oraz komfort pracy - powinni pamiętać nie tylko sami zainteresowani, ale również ich pracodawcy oraz pacjenci i ich rodziny.  

Ponadto, doceniając rolę pielęgniarek, pielęgniarzy, położnych, a także techniczek i techników, która w polskim systemie ochrony zdrowia pozostaje nieoceniona, GE Healthcare wesprze ich w dbaniu o higienę psychiczną. W organizowanym przez firmę projekcie edukacyjno-wspierającym, składającym się z 7 filmów-kursów weźmie udział od 400 do 500 uczestników. Filmy powstaną we współpracy z Adrianną Sobol - psychoonkolog, wykładowczynią Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Wśród tematów poruszanych podczas kursów znajdą się m.in. komunikacja z pacjentem; motywacja i asertywność - umiejętność stawiania granic sobie i pacjentom; wtórny zespół stresu pourazowego (STS) - osobista ochrona przed skutkami ciągłego przebywania w trudnych sytuacjach, czy higiena emocjonalno-zawodowa - umiejętność zadbania o siebie oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu.

- Personel medyczny, ze względu na wielką odpowiedzialność, jaką ponosi za zdrowie i życie innych, jest szczególnie narażony na pracę w warunkach stresowych, czego następstwem mogą być długotrwałe konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Aby móc wykonywać swoje obowiązki z należytą dokładnością i skupieniem, zarówno pielęgniarki, jak i lekarze czy technicy, powinni dbać o własną higienę emocjonalną. Ich komfort psychiczny wpływa bowiem na jakość pracy, motywację, relację z pacjentem i zespołem oraz życie osobiste. Ważne jest również,  aby medycy wiedzieli, w jaki sposób troszczyć się o swój stan psychiczny oraz umieli rozpoznawać zachodzące w nim zmiany. Pamiętajmy, że pracownicy służby zdrowia, którzy na co dzień wspierają innych, sami także potrzebują wsparcia, pozwalającego im na redukcję stresu. - komentuje Adrianna Sobol, psychoonkolog oraz wykładowczyni WUM.

###

O GE Healthcare:

Wykorzystując dane i analizy z zakresu sprzętu, oprogramowania i biotechnologii, GE Healthcare jest wiodącym producentem i dostawcą urządzeń do obrazowania, z ponad 100-letnim doświadczeniem. Jako przedsiębiorca świadomie działający w obszarze biznesu medycznego, GE Healthcare chce być partnerem nie tylko dla swoich klientów, ale również dla docelowych odbiorców sprzętu - personelu medycznego oraz pacjentów. Mając to na względzie, stale pracujemy nad poprawą komfortu użytkowania go oraz angażuje się społecznie, m.in. organizuje warsztaty dla pielęgniarek, techników i specjalistów z danej dziedziny, a także wspiera inicjatywy na rzecz pacjentów, jak BRA Day czy Finały Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 

Śledź nas na FacebookLinkedInTwitter lub ge.com, aby mieć dostęp do najnowszych informacji.


[1] https://www.oecd-ilibrary.org/sites/health_glance_eur-2018-51-en/index.html?itemId=/content/component/health_glance_eur-2018-51-en

[2] https://nipip.pl/liczba-pielegniarek-poloznych-zarejestrowanych-zatrudnionych/

Nadesłał:

dkwiatkowska1

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl