Czym jest Holter?
Kiedy zaczynamy mieć problemy zdrowotne, wiele z nich może mieć źródło w naszym układzie krążenia. Żeby ustalić, co konkretnie dolega pacjentowi, kardiolodzy stosują wiele różnych metod i badań. Podstawowe rzeczy to echo serca i badanie EKG.
Za pomocą tych technik można wykryć niektóre schorzenia, jednak wiele z nich wymaga dłuższej obserwacji. Nawet jeśli wynik EKG jest prawidłowy, to odwzorowuje on tylko dany moment, kiedy badanie zostało przeprowadzone. Tutaj z pomocą przychodzi badanie z użyciem monitora holterowskiego EKG. W ten sposób lekarz na podstawie większej ilości danych, może stwierdzić, czy nasze serce pracuje prawidłowo. Przyjrzyjmy się dokładniej, na czym to badanie polega, jakie są wskazania, aby je przeprowadzić i jak się do niego przygotować.
|
Na czym polega to badanie?
Badanie holterowskie to bezbolesne badanie, które polega na rejestracji rytmu pracy serca. Za jego pomocą można wykrywać zaburzenia i dokonywać zapisu danych, któreg mogą być pomocne w szczegółowej analizie naszego zdrowia. Zapisu dokonuje się podczas codziennej, normalnej aktywności pacjenta. Odbywa się to za pomocą urządzenia, które zazwyczaj nosi się na pasku pod ubraniem. Może zapisywać ciśnienie lub za pomocą diod przyklejonych do klatki piersiowej - przeprowadzać badanie EKG. W zależności od potrzeb może trwać od 24 godzin do 7 dni. Im dłuższy czas, tym pełniejszej analizy wyników może dokonać lekarz. To on decyduje o tym, ile takie badanie będzie trwało.
Jak się do niego przygotować?
To badanie jest nieinwazyjne i nie wymaga jakiegoś szczególnego przygotowania. Warto pomyśleć o tym, aby przed badaniem nie smarować olejkami czy balsami. W innym wypadku diody mogą się źle przykleić, a to będzie skutkować niedokładnym zapisem. W przypadku mężczyzn, którzy mają mocno owłosioną klatkę piersiową, warto pomyśleć o częściowej depilacji. Noszenie aparatu nie może nam w niczym przeszkadzać. Żeby wyniki najlepiej odwzorowywały rzeczywistość, musimy zajmować się tym, co zwykle. Czasami ludzie myślą, że powinni unikać wysiłku czy na siebie bardziej uważać. Nic bardziej mylnego. Ważne, żeby holter rejestrował wszystkie czynności, które wykonujemy naturalnie.
Najczęstsze wskazania
Przyczyn do wykonania tego badania może być kilka. Jeżeli cierpimy na zaburzenia rytmu serca - może to być przyśpieszone bicie lub kołatanie lub wręcz przeciwnie - bradykardia, czyli poniżej 60 uderzeń na minutę. Taka całodobowa lub kilkudniowa obserwacja czynności serca pozwoli ustalić przyczyny i momenty, w których serce pracuje nieprawidłowo. Innym powodem mogą być omdlenia i utraty przytomności. Zawroty głowy lub nagłe osłabienia mogą mieć różne podłoże. Badanie za pomocą holtera pozwoli znaleźć przyczyny kardiologiczne takich zdarzeń lub je po prostu wykluczyć. Pozwoli to na szybsze zidentyfikowanie problemu i rozpoczęcie leczenia. Obecnie prawie każdy gabinet kardiologiczny oferuje takie badanie. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę: http://klinikapoznan.pl/holter-ekg/ gdzie zapoznasz się z dokładnymi danymi na temat tego rodzaju diagnostyki.
Nadesłał:
Dorotax
|