Jak pozbyć się trądziku


Jak pozbyć się trądziku
2016-01-26
Trądzik pospolity jest najczęstszą chorobą skóry dotykającą około 80 % nastolatków oraz nawet 40 % kobiet po 35 roku życia, a także 20% noworodków do 2-3 roku życia.

Trądzik pospolity jest uwarunkowany wieloma czynnikami, jednak najistotniejszym z nich jest zaburzona gospodarka hormonalna organizmu, powodująca nadprodukcja łoju przez gruczoły łojowe oraz nadmierne rogowacenie naskórka, który zamiast się złuszczać zatyka ujścia tych gruczołów, wskutek czego powstają zaskórniki. Dla bakterii zaskórniki są dużo lepszym środowiskiem niż zdrowa skóra. Szybko „odkrywają” to żyjące na powierzchni skóry bakterie Propionibacterium acne. Przenoszą się one do wnętrzazaskórników, a tam szybko namnażają, żywiąc się łojem i rozkładając go, co skutkuje uwalnianiem dużych ilości kwasów tłuszczowych. Te z kolei drażniąc skórę wywołują jej stany zapalne i zaskórniki zamiast się goić przemieniają się w formę trądziku zapalnego, czyli tzw. „pryszcze”.

Cechami charakterystycznymi skóry trądzikowej są widoczne gołym okiem: łojotok(„świecąca się skóra”) oraz tzw. niedoskonałości, czyli zaskórnikigrudkikrosty, a nawet torbiele w miejscach wyjątkowo bogatych w gruczoły łojowe (twarz w strefie T, dekolt, plecy).

Z obserwacji wynika, że objawy trądziku mogą nasilać się pod wpływem zmęczenia, stresu oraz niektórych tłustych i słodkich pokarmów, jak np. frytki czy czekolada.

W przypadku skóry trądzikowej niezwykle ważna jest właściwa jej pielęgnacja. Wbrew opiniom niektórych osób starszej daty – rodziców, a zwłaszcza dziadków – trądzik nie powstaje z brudu. Przesadnie częste mycie może bowiem na tyle wysuszać skórę, że zmniejszy jednocześnie skuteczność stosowanych leków. Z drugiej strony większość chorych na trądzik mając tłustą skórę i myje ją często, aby była mniej błyszcząca. Jednak tylko pielęgnacja skóry zgodna z zalecaniami lekarza dermatologa, dobrana indywidualnie dla każdego pacjenta, może zagwarantować sukces w walce z trądzikiem. Oczekiwanie, aż natura sama upora się z chorobą nie jest w przypadku trądziku właściwym postępowaniem.

W postępowaniu terapeutycznym wykorzystuje się zarówno leki stosowane doustnie jak i maści, kremy do stosowania zewnętrznego. Niekiedy pacjenci musza również zmienić swoje nawyki żywieniowe. Odpowiednio przeprowadzona diagnostyka i zalecona farmakoterapia pozwala na ułożenie adekwatnej strategii leczniczej, co znacząco skraca czas trwania choroby oraz prowadzi do szybszej poprawy wyglądu skóry.

Szczególnym przypadkiem jest tzw. trądzik niemowlęcy. Tę odmianę trądziku odnotowuje już w pierwszych miesiącach życia. Trądzik ten swoim wyglądem przypomina ten, który pojawia się u nastolatków. Istnieje kilka teorii powstawania tego typu zmian u tak małych dzieci: z przegrzania, poziomu hormonów (androgeny), skłonności genetyczna). Niekiedy trądzik bywa mylony ze skaza białkowa.

Aby skutecznie pozbyć się trądzikuwypryskówpryszczy i innych niedoskonałości twojej cery powinieneś zapisać się na wizytę do dermatologa, który dobierze indywidualny plan pielęgnacji i leczenia. Dermatolog pomoże również w przypadkach innych zmian chorobowych i problemów dotyczących skóry, włosów i paznokci.

Nadesłał:

Centrum Medyczne PRZYJAŹNI
http://przyjazni.com.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl