Jak rozpoznać chłoniaka?


Jak rozpoznać chłoniaka?
2018-09-10
Chłoniak to nowotwór złośliwy wywodzący się z komórek układu chłonnego, czyli limfatycznego. Chłoniaki dzielą się na ziarnicę złośliwą, do której należy m.in. chłoniak Hodgkina oraz chłoniaki nieziarnicze takie jak np. chłoniak Burkitta. Jakie dają objawy? Jak wygląda leczenie chłoniaków?

Uważa się, że chłoniak to jeden z bardziej podstępnych nowotworów. Może bowiem rozwijać się bezobjawowo latami, innym razem może podwoić swoją masę w ciągu niecałej doby. Wszystkie chłoniaki to nowotwory złośliwe. Powstają wskutek nieprawidłowego rozrostu komórek układu limfatycznego, który ma za zadanie wspierać funkcjonowanie układu immunologicznego, pokarmowego i krwionośnego.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie Poradnik-Zdrowia.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Kto może zachorować na chłoniaka? Każdy niezależnie od wieku. Chłoniaki limfoblastyczne, Burkitta czy chłoniak Hodgkin’a często dotykają osoby bardzo młode. Pozostałe chłoniaki nieziarnicze częściej natomiast występują u osób starszych. Chcesz wiedzieć więcej o chłoniakach? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/naszpikuj-sie-wiedza.


Jakie objawy daje chłoniak?

Jeśli chodzi o chłoniaka objawy nie są charakterystyczne. Najczęstszym objawem występującym we wczesnym stadium choroby są powiększone i wyczuwalne węzły chłonne np. na szyi, w okolicach obojczyka, pod pachami lub w pachwinach. Ich powiększeniu nie towarzyszą zazwyczaj objawy charakterystyczne dla stanu zapalnego, takie jak ból czy zaczerwienienie.

Pierwsze objawy chłoniaka mogą też przypominać zwykłe przeziębienie. Choremu może doskwierać uporczywy kaszel, gorączka bądź stany podgorączkowe, poty nocne, nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, utrata wagi w krótkim czasie, a także ogólne osłabienie i szybkie męczenie się. Nieraz chłoniakom towarzyszy także uporczywy świąd skóry często leczony przez dermatologów jako atopowe zapalenie skóry.

Inne objawy mogące świadczyć o chłoniaku mają postać nacieków narządowych i mogą rozwijać się w ścianach przewodu pokarmowego, w śledzionie, tkance płuc, na skórze, a także w centralnym układzie nerwowym. Niektóre chłoniaki powstają w szpiku.

Jak widać, wiele z powyższych objawów może być mylonych z innymi, niegroźnymi schorzeniami. Gdy utrzymują się one jednak dłużej niż dwa tygodnie, chory powinien udać się do lekarza. Powodem do niepokoju są bowiem powiększone przez kilka dni, oporne na leki węzły chłonne.

Leczenie chłoniaka

Paradoksalnie, im bardziej złośliwy jest chłoniak, tym większa jest szansa na jego wyleczenie. Choroba, która przybiera formę przewlekłą rozwija się długo i długo nie wymaga leczenia, jednak całkowite wyleczenie w większości przypadków nie jest możliwe. Chłoniaki o ostrym przebiegu rozwijają się natomiast bardzo szybko i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej, ale… w wielu przypadkach można je wyleczyć raz na zawsze.


Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja serwisu Poradnik-Zdrowia.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl