KONIEC Z NADPOTLIWOŚCIĄ KOŃCZYN


KONIEC Z NADPOTLIWOŚCIĄ KOŃCZYN
2019-08-19
Nadpotliwość kończyn to schorzenie, którego wywołane jest nadmierną aktywnością gruczołów potowych.

Dotyczy około 1% populacji i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, lecz bardzo często wpływa negatywnie wpływa kondycję psychiczną oraz komfort życia osoby nią obarczonej.  Doskwiera przede wszystkim latem, gdy na dworze świeci słońce, a temperatury szybują w górę. Jak zatem walczyć z nadpotliwością?

Przeczytaj również:

 CZY MOŻNA SKUTECZNIE WALCZYĆ Z  NADPOTLIWOŚCIĄ?       


Większość przypadków nadpotliwości stanowi tzw. nadpotliwość pierwotna - bez jednoznacznej przyczyny chorobowej. Badania udowodniły jednak genetyczne uwarunkowania tego schorzenia, gdyż nawet u 40-65% pacjentów choroba występowała już wcześniej w rodzinie. Udowodniono także, że gruczoły potowe uaktywniają się bardziej w odpowiedzi na przesyłane bodźce emocjonalne oraz czuciowe. Dlatego przypadłość ta znacznie częściej uaktywnia się w sytuacjach stresowych.

Leczenie nadpotliwości najczęściej ma charakter objawowy. Co to oznacza? Właściwe to, że podstawowym ratunkiem dla pacjentów z tym schorzeniem są antyperspiranty, zabiegi jonoforezy, a także przyjmowanie specjalnych leków antycholinergicznych.  

Większość osób przyznaje, że stosowanie antyperspirantów daje błyskawiczny, lecz krótkotrwały efekt. Dodatkowo wybrane produkty bardzo często podrażniają skórę, co może sprawiać, że paradoksalnie wydzielane jest więcej potu. Lepsze jest stosowanie leczenia farmakologicznego, które przynosi znaczną ulgę. Jednak wadą takiej kuracji jest przyjmowanie dużych dawek leków, mogących wywoływać inne skutki uboczne.

 CZY NIE MA RATUNKU?

Okazuje się, że najskuteczniejszą metodą walki z nadpotliwością jest zabieg – sympatektomia piersiowa lub lędźwiowa. Zabiegi wykonuje się w przypadku leczenia nadpotliwości kończyn górnych i dolnych w poznańskiej Prywatnej Lecznicy Certus. Chociaż nazwy zabiegów wydają się dość tajemnicze, to są one najmniej inwazyjnymi sposobami pozwalającymi na skuteczne zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Polegają na odnerwieniu współczulnym kończyn, czyli na wycięciu fragmentu pnia współczulnego wraz ze zwojami naczyń współczulnych. Oznacza to, że naczynia krwionośne w kończynach ulegają rozszerzeniu i w efekcie wydzielane jest mniej potu. Zostaje również zmniejszona kurczliwość naczyń, występująca pod wpływem bodźców zewnętrznych i wewnętrznych.

Technika ta jest najskuteczniejszą metodą walki z nadpotliwością – prowadzi do wyleczenia niemal 95% osób, które poddają się zabiegowi, a dzięki małej inwazyjności zapewnia krótki okres hospitalizacji.  Dlatego, jeśli zmagasz się z nadpotliwością, to już dziś wybierz Prywatną Lecznicę Certus, w której otrzymasz profesjonalną pomoc. 

Nadesłał:

nwoltman

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl