Na bolesne miesiączki - osteopatia


2020-05-13
Nie ma na świecie kobiety, która chociaż raz w życiu nie doświadczyła bólu związanego z menstruacją. Mimo tego, że problem dotyka aż 75% z nas regularnie co miesiąc, wciąż jest to temat tabu, który dopiero zaczyna wynurzać się na światło dzienne. Pocieszający jest fakt, że kobiety zaczynają szukać i

Czym spowodowany jest ból menstruacyjny?

Zacznijmy od początku! Co miesiąc macica przygotowuje się do przyjęcia zapłodnionego jaja i stworzenia nowego życia. Ten cykl nazywamy cyklem miesiączkowym i trwa on około 4 tygodni (28 dni). Pierwszy dzień krwawienia jest równocześnie pierwszym dniem cyklu. Ból może dać o sobie znać już na kilka dni przed pojawieniem się miesiączki, ale swoje szczytowe natężenie osiąga mniej więcej w przeciągu 24h po wystąpieniu krwawienia. Kobiety często skarżą się wówczas na bóle współistniejące: ból pleców, stawów, pachwin, waginy czy migreny.

W tym okresie prowokowany jest on przez skurcze mięśniówki macicy, która stara się złuszczyć i wydalić błonę śluzową - endometrium, które ją wyściela. Ten proces jest regulowany przez hormony przysadki i jajników. W momencie, kiedy nie doszło do zapłodnienia i nie ma komórki jajowej, która w przygotowanej przez macicę błonie mogłaby się osadzić, następuje jej wydalenie i wymiana na nową - tak rozpoczyna się nowy cykl miesiączkowy. Wystąpienie silnych dolegliwości bólowych pojawia się wtedy, gdy podczas tego procesu ruchomość macicy jest ograniczona. Przyczyny występowania bólu podczas menstruacji możemy podzielić na dwa rodzaje:

        pierwotne - miesiączki od zawsze są bolesne,

        wtórne - przyczyną są choroby współistniejące: endometrioza, zapalenie narządów miednicy mniejszej, mięśniaki, nowotwory, zrosty, blizny pooperacyjne etc.

Pomoc osteopaty

- Z osteopatycznego punktu widzenia ruch jest najważniejszy, a jeśli gdziekolwiek pojawi się zastój, będziemy mieli do czynienia ze stanem dysfunkcyjnym, powodującym dolegliwości. W przypadku bólu pierwotnego dolegliwości towarzyszą nam przeważnie już od pierwszej miesiączki lub pojawiają się w przeciągu 1 - 2 lat od jej wystąpienia – wyjaśnia Anna Dalszewska, osteopatka uroginekologiczna Systema Centrum Zdrowia. Macica jest położona w miednicy mniejszej i jest ogromnie ruchomym organem. Rusza się praktycznie w każdym kierunku, może się skręcać i unosić w górę i opadać w dół. Dodatkowo jest zmienna w swojej formie, może się kurczyć i rozciągać. Dlatego tak ważne jest zachowanie jej ruchomości. W pierwszym dniu miesiączki endometrium osiąga grubość 10 mm, a pod koniec, poprzez skurcze macicy, zmniejsza się do 0,5 mm, wydalając z krwią około 35 - 70 ml płynu. Tak duże przebudowanie struktury macicy wymaga od niej ogromnego wysiłku, a zaburzenie kurczliwości powoduje potęgowanie dolegliwości bólowych. Wyróżnić możemy dwa typy bolesnych miesiączek pierwotnych:

        typ kurczowy - krwawienie krótkie, 2 lub 3-dniowe, obfite z jasną barwą,

        typ zastoinowy - długie krwawienie, ok. 7-dniowe, ciemnoczerwone ze skrzepami.

-          Z powodu tego rozróżnienia ważne jest indywidualne podejście, gdyż w każdym z tych przypadków terapia wygląda inaczej. Wnikliwie przeprowadzone badanie oraz odpowiednio dobrane metody działania muszą uwzględniać wszystkie dolegliwości i problemy pacjentki – dodaje A. Dalszewska z Systema Centrum Zdrowia.  Niestety, naukowcom do dzisiaj nie udało się wskazać jednoznacznej przyczyny występowania bólu pierwotnego. Jednakże badania dowodzą, że czynnikami, jakie przyczyniają się do wystąpienia bólu podczas menstruacji są:

        zaburzenie ruchomości macicy i przepływu krwi w endometrium,

        zła postawa ciała – przodo- lub tyłopochylenie miednicy z równoczesnymi zmianami w obrębie odcinka szyjno - piersiowego kręgosłupa co ogranicza odpowiedni przepływ płynów i drenaż, zarówno miednicy, jak i całego ciała w tym kątów żylnych filtrujących organizm,

        dysfunkcja dna miednicy - zarówno zbyt duże napięcie jak i niewydolność zaburza funkcjonowanie narządów, w tym macicy,

        zaburzenie współpracy przepon ciała - w szczególności zaburzona współpraca przepony oddechowej (tej pod żebrami) i przepony moczowo - płciowej (mięśnie dna miednicy).

Jeżeli mamy do czynienia z wtórną formą bólu podczas menstruacji, czyli wtedy kiedy miesiączkowanie nagle stało się bolesne, musimy najpierw dokładnie zdiagnozować przyczynę. Diagnostykę rozpoczynamy od wizyty u ginekologa, zarówno przy pierwotnej, jak i wtórnej etiologii bólu menstruacyjnego. Jeżeli dostaniemy zielone światło do pracy oraz w przypadku wtórnej formy - diagnozę (czy problemem jest endometrioza, zrosty, mięśniaki, blizny etc.) możemy udać się na wizytę do osteopaty.

Zdrowie w ujęciu holistycznym

Osteopata sprawdzi nie tylko postawę ciała, ale również ułożenie macicy, ruchomość zarówno jej oraz wszystkich narządów i struktur leżących w jej sąsiedztwie. Narządy i ich wzajemna relacja mają bardzo duży wpływ na swobodę macicy. Osteopata, znając świetnie anatomię i relacje pomiędzy organami, jest w stanie zdiagnozować, która struktura powoduje problem i poddać ją terapii. Kluczowy jest czas, którego potrzebuje ciało, by odnaleźć niezbędny do prawidłowego funkcjonowania balans. Podczas terapii usprawniany jest przepływ płynów regulujących pracę organizmu. Dodatkowo osteopata może posłużyć się terapią cranio – sacralną, by poprawić przepływ płynu mózgowo - rdzeniowego i funkcjonowanie przysadki, która reguluje produkcję hormonów odpowiedzialnych za usuwanie endometrium. W przypadku wystąpienia blizn czy zrostów osteopata posługuje się technikami mobilizującymi i poprawiającymi ruchomość powłok brzusznych.

Terapia dodatkowo wzbogacona jest o reedukację oddechową i naukę kontroli oraz rozumienia tego jak powinno współgrać nasze ciało. Terapia nie kończy się w chwili wyjścia z gabinetu, ponieważ kobiety zawsze dostają zadanie do wykonania w domu, dobrane indywidualnie dla każdej z nich w celu utrzymania i polepszenia efektów terapii. Jedna z podstawowych zasad określających zdrowie mówi o tym, że życie to ruch! Dlatego tak ważne są regularne ćwiczenia dla zachowania dobrej postawy ciała i poprawienia komfortu macicy.

  Autor: Anna Dalszewska, osteopatka i fizjoterapeutka uroginekologiczna Systema Centrum Zdrowia

Nadesłał:

My Way Media
http://www.mywaymedia.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl