Pieszy po szkodzie


2019-06-28
Ze statystyk Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji wynika, że w 2018 roku na polskich drogach doszło do ponad 31 tysięcy wypadków drogowych. 3072 z tych wydarzeń to wypadki spowodowane nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu na przejściu – to blisko 10% wszystkich wypadków.

– „Chyba najważniejszą rzeczą, o której musimy pamiętać, jest zgłoszenie wypadku na policję. Po przyjęciu zgłoszenia, funkcjonariusze przyjadą i spiszą protokół, dzięki czemu zdarzenie zostanie udokumentowane. Jeżeli incydent nie będzie na tyle poważny, żeby wzywać służby porządkowe, powinno wystarczyć spisanie oświadczenia z kierowcą pojazdu, który był sprawcą.  W tego typu dokumentacji powinien się znaleźć przede wszystkim numer polisy OC oraz numer rejestracyjny samochodu, którym poruszał się sprawca. Taki protokół jest podstawą do dalszych działań, które pozwolą nam uzyskać odszkodowanie” – informuje Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jeżeli zostaliśmy poszkodowani, to niezwłoczne udanie się do lekarza lub na oddział ratunkowy. Jest to niezbędny krok, ponieważ bez udokumentowania obrażeń i podjęcia leczenia nie będzie możliwości otrzymania odszkodowania.

Każda z poszkodowanych osób ma prawo do zgłoszenia szkody do ubezpieczyciela sprawcy oraz do ubiegania się o wypłacenie świadczenia. Im szybciej podejmiemy kroki w celu uzyskania odszkodowania za poniesione szkody, tym lepiej.

– „Na zgłoszenie szkody mamy 3 lata od momentu zdarzenia, jednak warto zabrać się za to jak najszybciej. Szczególnie jeśli zależy nam na szybkim rozwiązaniu sprawy” – komentuje Maciej Kuczwalski. W zależności od TU, szkodę można zgłosić zarówno telefonicznie, jak i przez formularz internetowy. Po poinformowaniu TU należy czekać na odzew ze strony likwidatora szkody. Każde towarzystwo ubezpieczeniowe, po rozpatrzeniu wniosku o odszkodowanie, ma obowiązek podjąć decyzję oraz wypłacić poszkodowanemu odszkodowanie w terminie 30 dni. W przypadku, jeśli ubezpieczyciel ma wątpliwości co do wypłaty świadczenia, czas może się wydłużyć.

Sytuacja podczas wypadku jest stresująca dla obu stron, jednak, póki nerwy jeszcze nie wzięły góry nad naszymi emocjami, warto jest zadzwonić do przedstawiciela ubezpieczeń. – „Każdy wypadek, to duży stres, więc jeśli nie jesteśmy pewni swoich działań bądź nie wiemy co robić, najlepiej będzie skontaktować się z konsultantem, który przeprowadzi nas przez cały proces. Dzięki temu zmniejszymy swoje szanse na popełnienie błędu podczas wypisywania oświadczenia” – radzi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia. Dużo stresu mają także piesi, których sprawca wypadku jest nieznany, jednak nawet w takiej sytuacji, nie ma się o co martwić, ponieważ odszkodowanie zostanie wypłacone przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji, to właśnie ta instytucja ma obowiązek zająć się sprawą i wypłacić pieniądze poszkodowanemu.

Nadesłał:

UnicornMedia

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl