„Przystań” w Klinice Wolmed


„Przystań” w Klinice Wolmed
2014-01-28
Fundacja „Rozwój – Lepsza Przyszłość”, działająca przy Klinice Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa, organizuje cykl warsztatów psychologicznych „Przystań”. Są one skierowane do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców województw: łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego.
Przeczytaj również:
Projekt realizowany jest wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warsztaty trwają 6 dni - od poniedziałku do soboty. Udział w nich jest bezpłatny. Jedynym kosztem dla uczestnika jest dojazd do Kliniki, która mieści się we wsi Dubie koło Szczercowa, blisko lasu, z dala od miejskiego zgiełku.
- Na uczestników warsztatów czekają spotkania z terapeutami, fizjoterapeutą i doskonale wyposażona Klinika - mówi Liliana Mikła, kierownik projektu. - Pacjenci przez całą dobę znajdują się pod opieką lekarską i pielęgniarską. Uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnie przygotowanych terapeutów. Pod ich opieką uczą się asertywności, nabierają pewności i wiary w siebie. Klinikę opuszczają psychicznie wzmocnieni.
Warsztaty mają pomóc w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym, poprawieniem komunikacji w rodzinie i z innymi ludźmi, a także z akceptacją pewnych zaburzeń dotyczących samego pacjenta oraz - przede wszystkim - z asertywnością.
- Te osoby mają problemy z wyjściem na zewnątrz, izolują się, zamykają się w swoim świecie - mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed. - Warsztaty mają za zadanie przywrócić te osoby do społeczeństwa. Pomogą sprawić, by zaczynały one inaczej myśleć i funkcjonować w życiu codziennym.
A w tym, jak podkreśla Sławomir Wolniak, bardzo pomocne są ćwiczenia fizyczne. Pacjenci Kliniki często chodzą na spacery, Nordic Walking, chętnie biorą udział w ćwiczeniach z fizjoterapeutą. Najistotniejsze wydają się jednak zajęcia asertywności, motywacji i wzmacniania poczucia własnej wartości. Bo człowiek, który wierzy w siebie, ma solidne ego i pewność, że jest w stanie coś zrobić w życiu, na pewno tego dokona. Natomiast strach i obawa przed niepowodzeniem sprawią, że nie sprosta tym zadaniom.
- Dlatego ważne jest wzmacnianie tych postaw dobroci, dobrego myślenia o sobie - podkreśla psychiatra. - Pacjenci muszą też wiedzieć, że w pierwszej kolejności powinni pokochać siebie. Najpierw siebie, a potem innych. Z tym wiąże się nauka umiejętności odpoczywania, bo tylko w taki sposób będziemy szanować swoje zdrowie. Odpoczynek wiąże się natomiast z aktywnością fizyczną. Z relacji uczestników warsztatów wynika, że w życiu codziennym mają jej wyjątkowo mało. Bardzo często ograniczają się do siedzenia przed telewizorem, zamknięci w czterech ścianach. Co więcej, rzadko kontaktują się z innymi ludźmi. A przecież to aktywny wypoczynek, ruch fizyczny, powodują wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Stąd obecność na warsztatach fizykoterapeuty, który wykonuje z pacjentami szereg ćwiczeń, zarówno w sali gimnastycznej, jak i na świeżym powietrzu.
W warsztatach mogą wziąć udział osoby bez względu na wiek. Turnusy odbywają się grupach od 7 do 15 osób. Każdy może uczestniczyć w warsztatach tylko raz. Zapisy uczestników przyjmowane są pod nr tel: 44/635 63 03 lub 603-520-358.

Nadesłał:

Klinika Wolmed
http://wolmed.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl