WYSIŁEK FIZYCZNY WZMAGA STRES OKSYDACYJNY!


WYSIŁEK FIZYCZNY WZMAGA STRES OKSYDACYJNY!
2023-07-17
Sport odgrywa kluczową rolę w zachowaniu zdrowia, dzięki swojemu wszechstronnemu i pozytywnemu wpływowi na jakość życia i kondycję organizmu. Ale czy zawsze sport to zdrowie? Okazuje się, że intensywne uprawianie sportu może prowadzić do uwalniania reaktywnych form tlenu, znanych jako rodniki, które potencjalnie negatywnie wpływają na zdrowie sportowców, ale także osób uprawiających sport czysto rekreacyjnie Jak zniwelować ten efekt uboczny aktywności fizycznej?

Wysiłek fizyczny, zwłaszcza wyczynowy sport, wymaga od organizmu większego zaangażowania i wydajności. Jednak aktywność fizyczna na tym poziomie może generować stres oksydacyjny, będący efektem powstawania rodników. Wolne rodniki (ROS) są cząstkami o wysokiej reaktywności chemicznej, które mogą uszkadzać komórki i tkanki organizmu. Nadmiar wolnych rodników może prowadzić do przewlekłego stanu zapalnego, zaburzeń metabolicznych i uszkodzeń tkanek, a w rezultacie zwiększać ryzyko wystąpienia różnych chorób, w tym chorób serca, nowotworów i procesów starzenia się.

Z tego powodu ważne jest, aby sportowcy, zwłaszcza ci, którzy uprawiają sport na poziomie wyczynowym, mieli świadomość wpływu reaktywnych form tlenu na organizm. W celu minimalizacji negatywnych skutków stresu oksydacyjnego, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Stres oksydacyjny, znany również jako stres utleniający, to stan, w którym organizm doświadcza niekorzystnego nierównowagi pomiędzy produkcją reaktywnych form tlenu (RFT/ROS) a zdolnością organizmu do neutralizowania ich skutków. Reaktywne formy tlenu to cząsteczki zawierające tlen, takie jak rodniki (np. anion ponadtlenkowy, rodnik hydroksylowy) oraz cząsteczki nadtlenku wodoru.


Organizm dąży do regulacji ilości reaktywnych form tlenu, czyli wolnych rodników, w celu utrzymania równowagi między ich produkcją w ramach regularnego treningu, który stanowi nieodłączny element życia sportowców wyczynowych. Choć organizm jest w stanie w pewnym stopniu utrzymać tę równowagę i zwalczać stres oksydacyjny, precyzyjna ocena wymaga codziennych, szczegółowych i skomplikowanych badań. W praktyce sportowcy, szczególnie ci o intensywnym harmonogramie, nie są w stanie samodzielnie określić, czy ich organizm skutecznie radzi sobie z stresem oksydacyjnym i dostosowuje się do treningu. Dlatego sięgają po różne metody redukcji i kontrolowania stresu oksydacyjnego.

owoce i warzywa. Antyoksydanty posiadają unikalną właściwość zwalczania stresu oksydacyjnego poprzez neutralizację wolnych rodników w organizmie. Działają one wspomagająco, pomagając organizmowi osiągnąć równowagę i redukować ilość wolnych rodników, które są szkodliwe dla zdrowia i mogą prowadzić do wystąpienia wielu chorób przewlekłych, w tym nowotworów.

Jeśli chodzi o dostarczanie antyoksydantów do organizmu, zaleca się przede wszystkim spożywanie nieprzetworzonej żywności, takiej jak świeże owoce i warzywa. Jednym z najmocniejszych antyoksydantów jest likopen. Likopen to fascynujący związek chemiczny, który został po raz pierwszy zdefiniowany w 1910 roku. Pomidory są dobrym przykładem warzywa bogatego w likopen. Co ciekawe, likopen jest jednym z nielicznych związków chemicznych, mikroelementów i witamin, które zachowują swoje właściwości i nawet zyskują na wartości i biodostępności po lekkim przetworzeniu, takim jak podgrzewanie. Jest to ważny aspekt, ponieważ nie wszystkie spożywane pokarmy muszą być spożywane w surowej formie. Dlatego w przypadku pomidorów, likopen jest znacznie lepiej przyswajalny przez organizm po lekkim przetworzeniu, takim jak podgrzewanie. - zwraca uwagę Marcin Dąbrowski, producent napoju LycopenPRO, propagator wiedzy o likopenie jako naturalnego związku o świetnych dla organizmu ludzkiego właściwościach.

Przyswajalność to podstawa

Warto podkreślić, że praktycznie każda osoba doświadcza stresu oksydacyjnego, który jest wynikiem obecności reaktywnych form tlenu i wolnych rodników w organizmie. Wysiłek fizyczny, dieta oraz stres emocjonalny wywołują reakcje chemiczne, które prowadzą do powstawania wolnych rodników. Jednak przetworzony likopen może znacząco poprawić tę sytuację, redukując poziom stresu oksydacyjnego oraz liczbę wolnych rodników w organizmie. Najbardziej efektywnym sposobem uzyskania Likopenu jest wydobywanie go poprzez naturalny proces ekstrakcji wodnej likopenu z pomidora, co przyczynia się do jego korzystnego wpływu na organizm.

Napój LycopenPRO ma bardzo wysoką biodostępności i zawartość likopenu, która odpowiada ilości ponad kilograma surowych pomidorów. Proces izomeryzacji, w wyniku którego likopen przekształca się z formy trans do formy Cis, gwarantuje najlepszą przyswajalność przez organizm.

Nadesłał:

Naruszew

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl