Cord Blood Europe apeluje o upowszechnienie wiedzy na temat krwi pępowinowej
Rodzinne banki krwi pępowinowej istotnie przyczyniają się do zwiększenia europejskich rezerw komórek macierzystych. Pod koniec 2010 roku w ich laboratoriach zostało zdeponowanych 349 774 próbek krwi pępowinowej.
Krew pępowinowa zawiera młode i zdrowe komórki macierzyste, które są wykorzystywane obecnie
w leczeniu ponad 80 chorób. Aktualnie prowadzonych jest 15 badań klinicznych, które mogą przynieść kolejne wskazania do stosowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej. 32 próbki krwi pępowinowej do wykorzystania w tych badaniach pochodzi z rodzinnych banków, które są członkami Cord Blood Europe (Stowarzyszenia Europejskich Rodzinnych Banków Krwi Pępowinowej). 22 z nich zostały przeznaczone na autologiczne przeszczepienia, a 10 do allogenicznych transplantacji.
„Duża liczba próbek krwi pępowinowej przechowywanych przez rodzinne banki krwi pępowinowej odzwierciedla zainteresowanie przyszłych rodziców zabezpieczeniem krwi pępowinowej ich dzieci. Ponadto pokazuje, że rodzinne banki krwi pępowinowej są właściwym źródłem komórek macierzystych do transplantacji. Istnieją przypadki, że rodzice dobrowolnie przekazują zbankowane próbki krwi na potrzeby niespokrewnionej allogenicznej transplantacji. Ten nowy kierunek rozwoju przeznaczania krwi pępowinowej jest pretekstem do rozpoczęcia debaty na temat balansu między społeczną solidarnością a wolnym wyborem rodziców” – mówi dr med. Eberhard F. Lampeter, Prezes Cord Blood Europe.
Stowarzyszenie docenia debatę w Parlamencie Europejskim dotyczącą podniesienia poziomu świadomości wśród rodziców na temat zalet przechowywania krwi pępowinowej. Członkowie stowarzyszenia apelują o obiektywność i bezstronność w informowaniu społeczeństwa
o możliwościach wykorzystania krwi pępowinowej.
„Rzetelna informacja dla rodziców jest konieczna, by wzrosła liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej w Europie. Obiektywność i wolny wybór są niezbędne dla poszanowania praw obywateli w demokratycznych społeczeństwach” – dodaje dr. Lampeter.
O Cord Blood Europe - Stowarzyszeniu Europejskich Rodzinnych Banków Krwi Pępowinowej:
Cord Blood Europe A.I.S.B.L jest europejskim stowarzyszeniem rodzinnych banków krwi pępowinowej z siedzibą w Brukseli. Zostało założone w styczniu 2009 roku przez siedem wiodących banków krwi pępowinowej
z europejskich krajów. Wśród członków są banki: z Polski (Polski Bank Komórek Macierzystych), Portugalii (Crioestaminal), Holandii (Cryo - Save), Wielkiej Brytanii (Future Health Biobank), Danii (StemCare), Szwajcarii (Swiss Stem Cell Bank) oraz Niemiec (VITA 34). Stowarzyszenie Cord Blood Europe stanowi platformę współpracy i wymiany doświadczeń w dziedzinie krwi pępowinowej i medycyny regeneracyjnej. Członkowie stowarzyszenia zachęcają, a zarazem przyczyniają się do stworzenia jednolitych ram europejskiej polityki dotyczącej komórek macierzystych z krwi pępowinowej i tkanek, a także zastosowania najwyższych standardów bezpieczeństwa i jakości w laboratoriach banków krwi pępowinowej. Członkowie Cord Blood Europe wierzą,
że rodzice powinni otrzymywać obiektywne informacje i mieć wolny wybór między istniejącymi opcjami wykorzystania krwi pępowinowej: publicznego bankowania, rodzinnego przechowywania lub przekazywania jej na cele naukowe.
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A. (PBKM) został założony w 2002 roku w Warszawie. Jest polską firmą biotechnologiczną, która specjalizuje się w pobieraniu, preparatyce, zamrażaniu i przechowywaniu komórek macierzystych z krwi pępowinowej w celu późniejszego, ewentualnego ich wykorzystania w leczeniu. PBKM świadczy profesjonalną i kompleksową usługę deponowania komórek macierzystych z krwi pępowinowej według najlepszych europejskich i amerykańskich standardów medycznych. Jako jedyny bank w Polsce jest akredytowany przez American Association of Blood Banks. PBKM co roku poddawany jest audytom Krajowego Centrum Bankowania Tkanek i Komórek sprawdzającym z ramienia Ministerstwa Zdrowia poprawność dokonywanych procesów i stosowanych procedur. Działalność PBKM nadzoruje Rada Naukowo-Medyczna. PBKM wraz z oddziałami w innych krajach Europy (m.in. Węgry, Rumunia, Hiszpania, Włochy, Łotwa) skupione w grupie FamiCord, zgromadził ponad 37 tysięcy porcji krwi pępowinowej, co sytuuje firmę wśród największych firm świadczących usługę rodzinnego deponowania krwi pępowinowej w Europie.
Więcej informacji na stronie www.pbkm.pl.
Nadesłał:
Izabela Ozaist
|