Nić dentystyczna w codziennej higienie jamy ustnej


Nić dentystyczna w codziennej higienie jamy ustnej
2023-11-16
W codziennym utrzymaniu zdrowia jamy ustnej niezastąpionym narzędziem jest niewielka, ale bardzo istotna – nić dentystyczna. Oto dlaczego warto korzystać z nici dentystycznej, jak prawidłowo z niej korzystać i jak często powtarzać ten proces.


Dlaczego warto korzystać z nici dentystycznej?

Mycie zębów szczoteczką to podstawowy krok w utrzymaniu czystości jamy ustnej, jednak niestety, nie zawsze wystarcza do usunięcia resztek pokarmów z przestrzeni międzyzębowych. Nici dentystyczne doskonale radzą sobie z tym zadaniem. Jest to szczególnie ważna część codziennej higieny ze względu na to, że w przestrzeniach międzyzębowych gromadzą się bakterie, które mogą prowadzić do powstawania próchnicy. Nici dentystyczne usuwają te bakterie, zapobiegając rozwijaniu się niebezpiecznych dla zębów zmian.

Stosowanie nici dentystycznej pomaga również w utrzymaniu zdrowego stanu dziąseł poprzez eliminację nagromadzonych pod nimi bakterii i resztek pokarmowych, które mogą prowadzić do stanów zapalnych. Czyste i zdrowe dziąsła oraz wolne od resztek pokarmowych przestrzenie międzyzębowe to recepta na świeży oddech. Nici dentystyczne pomagają utrzymać go na pożądanym poziomie.Jak prawidłowo korzystać z nici dentystycznej?

  1. Wybierz odpowiednią nić: Istnieje wiele rodzajów nici dentystycznych dostępnych na rynku. Wybierz tę, która najlepiej spełnia Twoje oczekiwania, biorąc pod uwagę m.in. odstępy międzyzębowe i preferencje.
  2. Delikatność ruchów: Unikaj zbyt gwałtownych ruchów, aby nie podrażnić dziąseł. Delikatne, precyzyjne ruchy pomagają skutecznie usunąć zanieczyszczenia bez ryzyka urazów.
  3. Używaj prawidłowej techniki: Owiń nici wokół palców wskazujących prawej i lewej ręki, pozostawiając fragment między nimi. Delikatnie wsuwaj nić w przestrzeń międzyzębową, a nstępnie wykonaj ruchy delikatne, przesuwając nić do przodu i do tyłu.


Jak często korzystać z nici dentystycznej?

Idealnie byłoby korzystać z nici dentystycznej każdego dnia, najlepiej wieczorem przed umyciem zębów. Regularność jest kluczowa dla utrzymania zdrowej jamy ustnej.

Jeśli spożyłeś posiłek, szczególnie taki zawierający mięso lub warzywa, warto skorzystać z nici dentystycznej po zakończeniu jedzenia.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl