Bezdech senny – przyczyny, objawy, leczenie


2020-01-31
Istotą bezdechu sennego są powtarzające się w trakcie snu epizody niedrożności dróg oddechowych. O bezdechu możemy mówić, gdy zatrzymanie przepływu powietrza trwa co najmniej 10 sekund i występuje kilka razy w ciągu godziny snu.
Oznacza to, że mózg nie otrzymuje wtedy wystarczającej ilości tlenu.
 
Definicja bezdechu sennego 
 
Schorzenie możemy podzielić na dwa rodzaje, jednak najczęściej spotykanym zaburzeniem oddychania w trakcie snu jest obturacyjny bezdech senny. W jego przypadku u chorego podczas snu dochodzi do spadku napięcia mięśni gardła i języka, które blokują częściowo bądź całkowicie przepływ powietrza podczas wdechu.
 
Na obturacyjny bezdech senny najczęściej chorują mężczyźni w średnim wieku, głównie otyli. Wśród kobiet to zaburzenie występuje znacznie rzadziej, może się jednak pojawić po okresie menopauzy. Schorzeniu sprzyja także palenie papierosów oraz spożycie alkoholu, szczególnie przed snem. Istotną przyczyną bezdechu mogą być także nieprawidłowości w budowie dróg oddechowych m.in. skrzywiona przegroda nosowa, polipy nosa czy nieprawidłowa budowa żuchwy.
 
Objawy oraz leczenie bezdechu sennego
 
Bezdech senny objawia się zwykle z głośnym i nieregularnym chrapaniem, a chorzy skarżą się na niespokojny sen, bóle głowy, napady duszności, wzmożoną potliwość, uczucie senności w ciągu dnia oraz pogorszenie funkcji intelektualnych.  Choroba wiąże się również z różnego rodzaju powikłaniami. W sposób istotny zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, nadciśnienia tętniczego czy udaru mózgu.
 
Pierwszym krokiem w terapii jest zmiana stylu życia – redukcja masy ciała, podjęcie aktywności fizycznej czy rezygnacja z używek. Duże znaczenie ma również spanie w pozycji na boku. Przy leczeniu OBS niezbędny może okazać się zabieg laryngologiczny niwelujący nieprawidłowości w budowie anatomicznej górnych dróg oddechowych. Do innych metod można zaliczyć aparaty zakładane na noc, których zadaniem jest wysunięcie żuchwy do przodu, zachowując tym samym przepływ powietrza do płuc.
 
Aparat CPAP 
 
Do najskuteczniejszych metod leczenia obturacyjnego bezdechu sennego należy terapia przy zastosowaniu aparatu CPAP. W tym celu wykorzystywane są protezy powietrza, które generują ciśnienie na stałym poziomie. Ciśnienie powoduje udrożnienie górnych dróg oddechowych oraz powstrzymuje powstawanie bezdechów. Ta metoda jest bezpieczna, nieinwazyjna, ale przede wszystkim skuteczna. Leczenie przy zastosowaniu dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych zmniejsza nasilenie objawów OBS, w znaczący sposób poprawia jakość życia oraz redukuje ryzyko udaru mózgu czy zawału serca.
 
Na zakup aparatu CPAP można otrzymać dofinansowanie z NFZ. Dobrym rozwiązaniem może okazać się także usługa wypożyczenia na określony okres bądź w ramach stałego abonamentu. Możemy się wówczas przekonać czy taka forma leczenia jest dla nas odpowiednia i dopiero wtedy zdecydować się na zakup sprzętu na własność.
 
Powyższy tekst stanowi jedynie fragment obszerniejszego artykułu, zawierającego szczegółowe informacje o przyczynach, objawach oraz leczeniu schorzenia, jakim jest bezdech senny. Pełna wersja publikacji znajduje się na blogu wypożyczalni sprzętu medyczno-rehabilitacyjnego - www.wynajmed.pl.


Nadesłał:

Wynajmed
http://wynajmed.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl