Czy Ewa wciąż chce spać?


Czy Ewa wciąż chce spać?
2011-04-02
Dziś Ewa wcale nie chce spać. Ewa spać nie może. Bezsenność jest plagą naszych czasów i chociaż zmagamy się z nią od dawna wciąż poruszamy się w sferze mitów. Szklanka mleka przed snem? To mit. Aby zasnąć należałoby przede wszystkim wyłączyć komputer, a telewizor postawić w zapomnianym kącie.

Bezsenność jest plagą współczesności, a dzieje się tak wskutek zmian dietetycznych i zmiany trybu życia. W zasadzie nie minie się z prawdą nikt kto stwierdzi, że współczesność zabija w nas umiejętność zapadania w sen. Nie możemy zasnąć, bo stale coś nas pobudza. Czynnikiem tym najczęściej jest stres, ale nie bez winy są też telewizor, komputer, wszechobecne światła, ruch, jazgot, elektronika.

Dawniej można było zasypiać w ciszy. Dziś, aby było to możliwe należałoby się totalnie odizolować od świata zewnętrznego, niestety w przypadku większości z nas jest to niemożliwe. Musimy radzić sobie w miarę istniejących możliwości.


Higiena snu

Wystarczy wprowadzić kilka niewielkich zmian w swoim otoczeniu. Przede wszystkim odizolować miejsce w którym śpimy od miejsc, w których przejawiamy normalną dzienną aktywność. Miejscem tym zazwyczaj jest sypialnia, a jeśli takiego pomieszczenia nie posiadamy (bo nie pozwala nam na to metraż domu czy mieszkania) konieczne jest wyodrębnienie kącika sypialnianego. Absolutnie niedopuszczalne jest wyposażanie go w komputer czy telewizor - gdy znajdą się pod ręką będziemy z nich korzystać. Urządzenia te nadmiernie pobudzają układ nerwowy, a chodzi przecież o to, by przed snem wyciszyć się a nie niepotrzebnie pobudzić.


W razie potrzeby diagnostyka i leczenie

Bezsenność nie zawsze powodowana jest zaniedbaniami w zakresie higieny snu. Powodują ją również niektóre choroby. Nie zawsze konieczna jest pełna diagnostyka snu - w celu ich zdiagnozowania wystarczy często wizyta u internisty oraz wykonanie podstawowych badań - na ich podstawie lekarz stwierdzi czy i jakie procesy w naszym organizmie powodują problemy ze snem. Jeśli się to nie uda - wyśle nas do specjalisty.

Warto dodać, że częstą przyczyną problemów ze snem są choroby o podłożu psychicznym (lęki, depresje, nerwice) - wraz z leczeniem farmakologicznym może pojawić się potrzeba zastosowania psychoterapii.


Leczenie i domowe sposoby na sen

Wypicie szklanki ciepłego mleka przed snem - jeden z najczęściej stosowanych domowych sposobów na problemy z zaśnięciem - jest jedynie elementem przedsennego rytuału. Mleko jako takie nie działa, choć może powodować senność bowiem zwiększa nieco (na krótko i w stopniu minimalnym) ciepłotę ciała. Zbawienne działanie mleka podkreślają osoby, które wierzą w moc zawartego w nim tryptofanu, ale nie oszukujmy się - współczesne mleko prosto ze sklepu jest tak ograbione ze składników odżywczych, że przed jego piciem należałoby raczej ostrzegać. Tryptofan, który jest prekursorem serotoniny (neuroprzekaźnika ułatwiającego m.in. zasypianie) znajdziemy w mięsach, na nim lub jego pochodnych bazują też niektóre suplementy (5-HTP).

Farmakologiczne leczenie bezsenności wymaga ogromnej ostrożności. Nawet tabletki na sen najnowszej generacji (tabletki które nie powodują fizycznego uzależnienia) mogą uzależniać psychicznie. Jeśli sięgnięcie po pigułkę stanie się częścią wieczornego rytuału uzależnimy się od niej psychicznie - takie uzależnienie jest nie mniej groźne od uzależnienia fizycznego.

Nadesłał:

O śnie i bezsenności
http://nasen.info.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl