Czy schizofrenię można wyleczyć?


Czy schizofrenię można wyleczyć?
2013-08-01
Leczenie schizofrenii nie jest łatwe i zależy głównie od rodzaju objawów i stanu choroby. Om szybciej nastąpi wdrożenie odpowiedniej terapii, tym szybsze można uzyskać efekty terapii. Na początku choroby, nie zawsze możliwe jest jej zdiagnozowanie.

Chory tuż przed wystąpieniem pierwszych objawów schizofrenii nie posiada typowych dla niej symptomów. Na uwagę zasługują natomiast takie objawy jak trudności z komunikacją z innymi ludźmi, wycofanie społeczne, obniżenie nastroju, zaburzenia snu, objawy lękowe typowe dla depresji, nadmierna drażliwość, nowe zainteresowania w obrębie okultyzmu, abstrakcyjnych odłamów religii i filozofii, nietypowe wypowiedzi i poglądy, nadmierna podejrzliwość, odczucia depersonalizacji, zniekształcone postrzeganie otaczającego świata, myśli prześladowcze i odczucia derealizacji.

Przeczytaj również:

Tego rodzaju objawy powinny wzbudzić niepokój dotyczący wdrożenia procedur umożliwiających zdiagnozowanie schizofrenii i podjęcie leczenia. Schizofrenia jest poważną chorobą dotykającą ludzi na całym świecie. Jej objawy, symptomy choroby, podłoże zachorowania i sposoby leczenia stały się dopiero tematem badań lekarskich w pierwszych latach dwudziestego wieku. Wprawdzie choroba znana była znacznie wcześniej, lecz nie została ona dobrze zdiagnozowana, właściwie opisana i nazwana.

Choroba już po wdrożeniu leczenia może przebiegać w bardzo zróżnicowany sposób. Może następować sukcesywna poprawa stanu zdrowia, jak i możliwe jest znaczne poprawienie stanu chorego, po czym nastąpi nawrót choroby przebiegająca z jej nasileniem. Najbardziej typowe objawy choroby wymagające leczenia szpitalnego to zbyt natrętne myśli nie pozwalające choremu na normalne funkcjonowanie w dotychczasowym środowisku. Są to najczęściej nasilone urojenia całkowicie zmieniające pogląd chorego na otaczające go środowisko.

Często pojawiają się myśli prześladowcze, pod wpływem których chory ucieka z domu lub podejmuje działania nie obronne a nawet pewne formy ataku przeciwko zjawiskom, które de facto nie istnieją. Wskazaniem do leczenia szpitalnego są również typowe dla schizofrenii omamy słuchowe. Są to głosy słyszalne przez chorego, pochodzące zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza jego głowy. Wśród leków stosowanych w leczeniu schizofrenii najbardziej skuteczne są środki neuroleptyczne, których stosowanie należy kontynuować co najmniej dwa lata. Leczenie należy powtórzyć w przypadku każdorazowego nawrotu objawów choroby. Oprócz leczenia farmakologicznego, wskazane jest dodatkowe wdrożenie odpowiedniej psychoterapii. 

Nadesłał:

Schizofrenia
http://schizofrenia-info.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl