Dlaczego łapiemy fałdki jesienią i zimą


Dlaczego łapiemy fałdki jesienią i zimą
2018-11-13
Dni są coraz krótsze, a pogoda za oknem zachęca do spędzania wolnego czasu pod kocykiem, z kubkiem gorącej herbaty w ręku i miseczką ulubionych przysmaków na kolanach. Na ruch na świeżym powietrzu decydują się tylko najwytrwalsi, a na myśl o zdrowych koktajlach robi nam się zimno.
Przeczytaj również:
To wszystko sprawia, że na wiosnę ubrania robią się trochę ciaśniejsze, a my walczymy z dodatkowymi fałdkami. 

Dlaczego w tym czasie jest nam trudniej utrzymać w ryzach poczucie głodu? Powody są różne. Jednym z nich jest atawistyczna potrzeba naszego organizmu, by gromadzić zapasy na trudny czas przednówka. Co prawda od lat nie cierpimy w tym okresie niedożywienia, ale organizm swoje wie. I bez litości sygnalizuje – jestem głodny i chcę zjeść coś konkretnego i tłustego! 

Innym powodem jest spadek nastroju – w naszym klimacie jesienne szarugi i krótkie zimowe dni skutecznie pogarszają nam samopoczucie. A to prosta droga do podjadania – co nie tylko prowadzi do zbędnych centymetrów w talii, ale również może skutkować nieprzyjemnymi objawami ze strony układu pokarmowego. Zimą częściej mamy ochotę na tłuste potrawy, zawiesiste sosy, chętniej również sięgamy po różnego rodzaju słodycze – taki miks potraw to prosta droga do biegunek, zaparć i bólu brzucha.

Dlaczego tak się dzieje? Za jesienny spadek nastroju odpowiada między innymi niedosyt światła dziennego – często wychodzimy z domu i do niego wracamy, gdy jest już ciemno. Z tego powodu utrzymuje się podwyższony poziom melatoniny, co powoduje senność i apatię i może mieć wpływ na zwiększenie naszego apetytu, a w konsekwencji – wagi. Brak światła dziennego wpływa też na nasze samopoczucie – spada poziom serotoniny, hormonu szczęścia, dlatego chętniej sięgamy po słodkie przekąski. 

A co zrobić, gdy już pozwolimy sobie na jesienne obżarstwo, po którym buntuje się nasz układ pokarmowy? Warto wtedy sięgnąć po lek regulujący działanie układu pokarmowego, taki jak Ircolon Gastro, którego substancją czynną jest trimebutyna. 

Nadesłał:

Agencja PR
http://agencjapr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl