Dr T. Dryl-Rydzyńska i Fresenius Medical Care wyróżnieni przez Polskie Towarzystwo Transplantacyjne


Dr T. Dryl-Rydzyńska i Fresenius Medical Care wyróżnieni przez Polskie Towarzystwo Transplantacyjne
2019-10-25
Podczas uroczystej gali wręczenia nagród na 14. Zjeździe Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego w Zakopanem dr Teresa Dryl-Rydzyńska, członek zarządu polskiego oddziału Fresenius Medical Care otrzymała nagrodę za wybitny wkład w rozwój polskiej transplantologii.

Fresenius Medical Care Polska, największy na świecie dostawca produktów i usług dla osób z chorobami nerek od lat prowadzi działania w zakresie promocji idei transplantacji i świadomego dawstwa narządów, organizując m.in. od 2009 roku kampanię społeczną Drugie życie.

Kampania społeczna Drugie życie, która skierowana jest do młodzieży szkół średnich, od ponad 10 lat organizowana jest w całej Polsce. Jej głównym celem jest edukacja, inicjowanie dyskusji w różnych środowiskach na temat świadomego dawstwa narządów oraz obalanie mitów, które narosły wokół transplantacji w naszym kraju. Polska transplantologia bowiem wciąż stawia czoła dwóm przeszkodom, stojącym na drodze jej rozwoju. Są to brak wiedzy społeczeństwa na temat transplantacji oraz brak narządów do przeszczepienia. Czas oczekiwania na przeszczep w Polsce jest jednym z najdłuższych w Europie. Stąd też idea powstania, prowadzenia i kontynuowania przez Fresenius Medical Care Polska kampanii na rzecz transplantacji. Akcja Drugie życie prowadzona jest w szkołach i lokalnym otoczeniu uczniów, którzy sami decydują o tym, jak wyglądają działania kampanii. W akcję angażują się także wolontariusze: osoby po przeszczepie i lekarze transplantolodzy.

"W naszych ośrodkach dializ leczymy pacjentów z niewydolnością nerek według najwyższych standardów, tak aby ich samopoczucie i wyniki medyczne były jak najlepsze. Korzystamy przy tym z najnowocześniejszego sprzętu do dializ i innowacyjnych technologii medycznych." – mów dr Tomasz Prystacki, prezes zarządu firmy. "Wiemy jednak, że to przeszczep nerki jest najbardziej optymalną metodą leczenia i ratowania życia, która często pozwala wrócić pacjentom do aktywnego życia sprzed okresu dializ. Jako ośrodki leczenia dializacyjnego możemy zgłaszać naszych pacjentów na krajową listę oczekujących i poprzez wysokiej jakości dializoterapię przygotowywać ich do transplantacji. Z naszej strony chcieliśmy jednak zawsze robić nich więcej. Stąd idea promowania transplantacji i edukacji społecznej w tym zakresie." 

"Wyróżnienie ze strony Polskiego Towarzystwa Transplantacyjnego to dla całej naszej firmy i dla mnie osobiście wielki zaszczyt – mówi dr Teresa Dryl-Rydzyńska, członek zarządu Fresenius Medical Care Polska. "W kampanię Drugie życie jestem zaangażowana od początku jej powstania i tym bardziej cieszę się, że nasze wysiłki na rzecz pacjentów oczekujących na przeszczep w całej Polsce i nasz wkład działania promujące oświadczenia woli oraz świadome podejmowanie decyzji został doceniony przez najwybitniejszych polskich transplantologów."

Edukacja społeczna w zakresie znaczenia transplantacji, jako uznanej metody leczenia i ratowania życia jest dla Fresenius Medical Care bardzo ważna. W ośrodkach Centrum Dializ Fresenius leczonych dializami jest ponad 6000 osób. Wiele z nich oczekuje na przeszczep nerki bądź nerki i trzustki jednocześnie. Zgodnie z danymi Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji Poltransplant średni czas oczekiwania na nową nerkę w Polsce to około 11 miesięcy od momentu zakwalifikowania na listę oczekujących. W 2018 przeszczepiono w naszym kraju 906 nerek.

Pierwsza edycja kampanii ruszyła w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory  do akcji promującej oświadczenia woli i świadome dawstwo narządów przystąpiło 8 kolejnych województw (małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie). Łącznie około 350 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 800 szkół średnich rozdało 1.100.000 oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej "Partnerstwa dla Transplantacji" – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. Patronat nad wielkopolską kampanią objęli: Metropolita Poznański, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Wielkopolski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Poznania, Prezydent Miasta Leszna, Prezydent Miasta Kalisza, Prezydent Miasta Piły, Prezydent Miasta Konina, oraz media: TVP Poznań, Radio Poznań i Głos Wielkopolski. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski – abp Wojciech Polak, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka – Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie „Życie po przeszczepie”, Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów oraz Centrum Koordynacyjno-Transplantacyjne POLTRANSPLANT.

Polskie Towarzystwo Transplantacyjne jest towarzystwem naukowym utworzonym w 1993 roku. Celem Towarzystwa jest rozwijanie i propagowanie zdobyczy nauki w dziedzinie transplantacji komórek, tkanek i narządów, przeszczepów biostatycznych i biologii transplantacyjnej, inspirowanie członków do twórczej pracy naukowej i stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych, współdziałanie w organizowaniu służby zdrowia i rozwiązywaniu problemów tej służby związanych z przeszczepianiem.

---------------

Fresenius Medical Care jest największym na świecie dostawcą produktów i usług dla osób z chorobami nerek, z których około 3,2 miliona pacjentów na całym świecie regularnie poddawanych jest leczeniu dializami. Dzięki sieci 3.900 stacji dializ Fresenius Medical Care zapewnia leczenie dializami 336 tys. pacjentom na całym świecie. Fresenius Medical Care jest również wiodącym dostawcą produktów do dializy, takich jak aparaty do dializ lub dializatory. Oprócz podstawowej działalności firma świadczy powiązane usługi medyczne w zakresie koordynowanej opieki medycznej.


W Polsce Fresenius Medical Care Polska S.A. jest obecny od prawie 30 lat. Produkty firmy do hemodializy i dializy otrzewnowej wykorzystywane są w większości stacji dializ na terenie całej Polski, zarówno w ośrodkach publicznych, jak i niepublicznych. Obecnie Fresenius Medical Care świadczy usługi dializacyjne poprzez spółkę Fresenius Nephrocare Polska, która tworzy największą w Polsce sieć placówek dializacyjnych – Centrum Dializ Fresenius. Wszystkie zabiegi wykonuje na podstawie kontraktu z NFZ.

 

Dializa jest zabiegiem umożliwiającym oczyszczenie krwi z toksycznych produktów przemiany materii, usunięcie nadmiaru wody z organizmu i wyrównanie zaburzeń jonowych krwi w sposób zbliżony do tego, w jaki czyni to nerka. W nefrologii stosuje się zabiegi dializacyjne u pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź oczekują na ten zabieg. Jest to zabieg podtrzymujący przy życiu.

 

Hemodializa jest to dializa pozaustrojowa. Polega na stworzeniu stałego dostępu naczyniowego, dzięki czemu można pobierać strumień krwi do dializatora, w którym krew jest oczyszczana (przy pomocy specjalnego płynu dializacyjnego). Po jednej stronie błony dializatora przepływa krew, a po drugiej - płyn dializacyjny. Na zasadzie dyfuzji zbędnie produkty przemiany materii przedostają się przez błonę półprzepuszczalną z krwi do płynu dializacyjnego. Oczyszczona krew wraca do pacjenta.

Dializowany chory musi wykonywać zabieg w stacji dializ 3 razy w tygodniu. Każda wizyta trwa kilka godzin.

 

Dializa otrzewnowa jest to dializa wewnątrzustrojowa. Błona otrzewnowa wykorzystana jest jako półprzepuszczalna błona dializacyjna. Do jamy brzusznej wprowadzany jest płyn dializacyjny. Płyn wprowadza się poprzez specjalistyczny cewnik umieszczany na stałe w jamie brzusznej pacjenta. Zabiegi wykonywane są samodzielnie przez pacjenta w domu, po przejściu odpowiedniego szkolenia. Pacjent do ośrodka dializ udaje się tylko na kontrolę.

 

W Polsce obecnie działa około 260 stacji dializ, w których dializowanych jest prawie 20.000 pacjentów.

 

 

 

Nadesłał:

Marta Andrzejewska FMC

Wasze komentarze (3):

  • avatar
    ~rr, 2022-04-21 19:59:09

    przepraszam , wkradł się błąd ....rządzi a nie żądzi,,,, skojarzyło mi się z żołędziem szefa , co ma go od rana w tej zakłamanej gębię

  • avatar
    ~rrrrr, 2022-04-21 19:51:48

    marta andrzejewska to największa głupia dupa , przekazując totalne kłamstwa tej chorej dyrekcji co broni ich pełnomocnika ,który zamroził płyny dializacyjne i dokonał same zapalenia otrzewnej ,, tak tam żądzi rydzyńska wel k...a ,,, rosjanie nie mają takiej propagandy jak ta chora firemka

  • avatar
    ~dola dla boguckiego, 2021-07-04 07:39:08

    pani rydzynska leczy pacjentów zamrażając płyny dializacyjne , wożąc leki pod plandeką przy -20 stopniach


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl