Implant i co dalej?


Implant i co dalej?
2019-07-23
Mimo, że implanty od dawna nie są nowością w świecie stomatologii, pacjenci wciąż mają sporo wątpliwości, dotyczących tego, czy i jak ich wstawienie wpłynie na dotychczasową higienę jamy ustnej, dietę i codzienne funkcjonowanie. Zapytaliśmy specjalistę!

 

Przeczytaj również:

Implant to tytanowa śruba, której zadaniem jest odtworzenie funkcji korzenia zęba. Obecnie uznaje się, że wraz z koroną protetyczną stanowi najlepsze, najmniej inwazyjne, a co za tym idzie - najbezpieczniejsze rozwiązanie stomatologiczne w przypadku utraty zęba stałego.

Jak dbać o implanty zębowe?

Współczesna stomatologia jest na tyle rozwinięta, że proces gojenia i integracji implantu z kością przebiega coraz sprawniej i szybciej. Już na drugi dzień po wszczepieniu pojedynczego implantu można bez przeszkód wrócić do codziennych obowiązków. Oczywiście może się pojawić obrzęk pozabiegowy i miejscowa bolesność, jednak jest to naturalna reakcja organizmu. - Przez pierwsze kilka dni po zabiegu miejsce wszczepu należy czyścić dokładnie, ale bardzo delikatnie, by nie pozrywać szwów - tłumaczy lek. med. lek. dent. Adam Balczyński, specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej, z krakowskiej Scandinavian Clinic. - Należy unikać dotykania miejsca wszczepu językiem czy palcami. Konieczne jest także delikatne - bez napinania policzków - przepłukiwanie jamy ustnej zaleconym przez stomatologa płynem.

Co jednak istotne, dalsze wskazówki dotyczące pielęgnacji implantów, praktycznie nie różnią się od zaleceń dla osób, posiadających w pełni naturalne uzębienie! To przede wszystkim prawidłowe szczotkowanie, nitkowanie oraz płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem, które pozwoli na bieżąco pozbywać się płytki nazębnej. Jeśli bakterie nie będą regularnie usuwane, spowodują bowiem stan zapalny dziąsła wokół implantu: - Infekcję tkanek otaczających implant nazywamy fachowo periimplantitis - wyjaśnia specjalista. - Warto mieć świadomość tego, że utrzymujący się stan zapalny może doprowadzić do zaniku kości, rozchwiania implantu, a w efekcie - nawet do utraty wstawionego zęba.

Implanty - "z czym to się je"?

Przez kilka dni po zabiegu wszczepienia implantu zaleca się unikanie gorących pokarmów i płynów, spożywanie posiłków półpłynnych i rezygnację z produktów twardych. Nie wolno też przeżuwać i nagryzać w obszarze implantacji. Jednak z posiadaniem implantów stomatologicznych nie wiążą się "na dłuższą metę" żadne ograniczenia dietetyczne - mając implanty można jeść dokładnie te same posiłki, co w przypadku posiadania w pełni naturalnego uzębienia. Bez obaw można gryźć nawet twarde produkty, żuć gumę czy spożywać produkty o lepkiej konsystencji.

- Oczywiście brak ograniczeń w diecie nie oznacza, że implanty i osadzone na nich korony czy protezy są niezniszczalne - zauważa implantolog z krakowskiej Scandinavian Clinic. - Mogą ulec uszkodzeniu mechanicznemu, podobnie jak naturalne zęby. Implanty pozwalają bowiem na odtworzenie w jamie ustnej warunków niemalże identycznych, jak w przypadku posiadania naturalnego uzębienia. Rzadko jednak się zdarza, by uszkodzeniu uległ implant, który tkwi głęboko w kości - w większości przypadków ewentualny problem dotyczy korony czy protezy.

 

Czy implanty są "na zawsze"?

Dobrze wszczepione oraz odpowiednio pielęgnowane implanty są rozwiązaniem trwałym. By mieć pewność, że zabieg został przeprowadzony prawidłowo, warto zdecydować się na skorzystanie z usług profesjonalnej kliniki, specjalizującej się w praktyce implantologicznej. To bowiem, że większość implantów wykonana jest z podobnego materiału nie oznacza jeszcze, że charakteryzują się taką samą jakością. Tańsze implanty z reguły nie posiadają certyfikatów jakości, dlatego nie warto kierować się ceną, ale prestiżem kliniki - wybrać tę, która oferuje implanty najwyższej klasy. Zwłaszcza, jeśli chcemy cieszyć się nimi do końca życia. Drugim warunkiem trwałości implantów są regularne kontrole oraz czyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznym - podobnie jak naturalne uzębienie, implanty są podatne na tworzenie się kamienia, który należy usuwać.

 - W Scandinavian Clinic każdy pacjent po wszczepieniu implantu otrzymuje szczegółowe zalecenia, które precyzyjnie określają, w jaki sposób ma postępować w czasie pierwszych tygodni po zabiegu - mówi lek. med. lek. dent. Adam Balczyński. - To ważny okres, ponieważ wówczas mechaniczne połączenie implantu z kością zostaje zamienione w biologiczną osteointegrację [zrośnięcie się z kością]. Na szczęście materiały stosowane w nowoczesnych implantach coraz intensywniej stymulują kości szczęki do integracji, ułatwiając tym samym szybkie i trwałe dopasowanie - dodaje.

Podsumowując, życie z implantami niczym nie różni się od życia z naturalnym uzębieniem. Z uwagi na brak ograniczeń w diecie czy specjalnych zaleceń pielęgnacyjnych, można szybko zapomnieć o implantach i cieszyć się komfortem posiadania pięknych, zdrowych zębów. Implanty - wbrew przekonaniu niektórych - nie wywołują efektu magnetycznego i są zbyt małe, by pobudzić czujniki metalu punktów kontrolnych. Spokojnie, nawet bramki na lotnisku "zachowają tajemnicę".

 

Scandinavian Clinic to specjalistyczne centrum stomatologiczne zlokalizowane w samym sercu Krakowa, oparte na najwyższych skandynawskich standardach. Zapewnia pełen wachlarz usług dentystycznych - od profilaktyki, stomatologii zachowawczej i endodoncji, po specjalistyczne leczenie chirurgiczne. Centrum oferuje zabiegi z zakresu implantologii, periodontologii oraz stomatologii estetycznej. Więcej informacji na: www.scandinavian-clinic.pl


Nadesłał:

Scandinavian Clinic
http://scandinavian-clinic.pl/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl