Implantologia stomatologiczna – kiedy i dla kogo?


2013-10-24
Mimo ciągłych postępów w medycynie ludzie nadal borykają się z chorobami zębów, a nawet ich utratą. Współczesna stomatologia oferuje różne rozwiązania pozwalające zatuszować brak uzębienia – coraz popularniejsza staje się implantologia.

Implant zębowy - co to właściwie jest?

Przeczytaj również:

Każdy zabieg, nawet ten określany jako całkowicie bezpieczny i wykonywany przez zaufanego specjalistę, może wiązać się z odczuwaniem przez nas dyskomfortu i niepokoju. Dlatego ważne jest, by stosować rozwiązania jak najbardziej trwałe, a jednocześnie związane z jak najmniejszą ingerencją. Implant zębowy to odpowiednik naturalnego korzenia zęba. Jest nim zazwyczaj tytanowa „śruba", którą wprowadza się do kości szczęki lub żuchwy w miejscu utraconego zęba. Na implancie montowany jest łącznik oraz korona, które do złudzenia przypominają naturalne uzębienie. Jest to rozwiązanie dobre dla tych, którzy dbają nie tylko o ładny uśmiech, ale także o zdrowie. Tytan bowiem doskonale wrasta się w kość i łączy się z nią, co pozwala zachować zdrowy stan kości. Choć wydawać by się mogło, że wszczepienie implantu to bardzo skomplikowany zabieg, jest on uważany za najbardziej naturalne uzupełnienie braku zęba, więc nie musimy spodziewać się rewolucyjnych zmian w dotychczasowym stylu życia.

Dlaczego warto?

Główną zaletą wszczepienia implantu zębowego jest przywrócenie funkcji naturalnego uzębienia, a więc osiągnięcie takiego efektu i funkcjonalności jakie naturalne uzębienie. W przypadku implantów siły żucia są przenoszone bezpośrednio na kość, tak jak w przypadku naturalnego zęba. Ułatwia to zarówno mówienie, jak i gryzienie, jednocześnie zwalniając z konieczności stosowania specjalnych klejów do protez, które często są źródłem dyskomfortu. Dodatkowo, decydując się na leczenie implantologiczne, nie powodujemy uszkodzenia zębów sąsiednich (otaczających lukę), co często się zdarza w przypadku stosowania innych metod odbudowy zębów.

Kolejnym powodem, dla którego wiele osób decyduje się na implantologię, jest estetyka. Zęby odbudowane na implantach są łudząco podobne do tych naturalnych, co umożliwia stosowanie tej metody leczenia także na przednim uzębieniu. Dzięki temu implanty zębowe są najlepszym rozwiązaniem dla wszystkich, którym zależy nie tylko na zdrowiu i komforcie, ale również na atrakcyjnym wyglądzie. Poza spełnianiem swoich podstawowych funkcji, jak żucie i gryzienie, piękny uśmiech jest także wizytówką każdego człowieka i warunkuje jego postrzeganie przez innych.

Implantologia jest coraz częściej stosowana we współczesnej stomatologii. Można ją wykorzystać w protezowaniu dużych braków w uzębieniu oraz  w bezzębiu do utrzymywania protez przy zanikłym podłożu protetycznym. Znacznie poprawia to komfort noszenia protez całkowitych w przypadku, kiedy niezbędne jest używanie kleju."- podsumowuje dr n. med. Jarosław Cynkier, specjalista z dziedziny implantologii z placówki Medicall.

Implantologia jest często postrzegana jako kosztowna metoda leczenia. Konieczne jest tu porównanie dostępnych rozwiązań. Leczenie zęba to wydatek rozciągnięty w czasie, a implant jest inwestycją na długie lata. Jeśli nie dojdzie do poważnego mechanicznego urazu, nie ma konieczności usuwania lub poprawy implantu. Trwałość implantu zębowego to około 15-20 lat, a protezy lub mostu jedynie około 8-10 lat. Dlatego warto zainwestować i cieszyć się nie tylko ładnym uzębieniem, ale także z rozwiązaniem problemu długie lata.

Kiedy warto rozważyć leczenie implantologiczne?

Wiele osób zapomina o tym, że każdy brak w uzębieniu powinien zostać jak najszybciej uzupełniony. W przeciwnym razie pozostałe zęby są narażone na osłabienie (próchnica, nadwrażliwość), a nawet zanik kości. Nie należy więc zwlekać z podjęciem odpowiednich kroków - lepiej działać jak najszybciej. Dzięki temu oszczędzimy sobie późniejszych kłopotów. Zabieg wszczepienia implantu stosuje się w przypadku wypadnięcia lub ekstrakcji zęba. Ta metoda leczenia nie jest jednak przeznaczona dla każdego, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się z przeciwwskazaniami. Implant zębowy może być wszczepiony jedynie osobom dorosłym, ponieważ istotną rolę odgrywa w tym przypadku zakończenie rozwoju kostnego (całkowite ukształtowanie kości szczęki). Pacjent decydujący się na wszczepienie implantu nie może także cierpieć na ciężkie zaburzenia ogólnoustrojowe i psychiczne. Nieodpowiednia higiena jamy ustnej, palenie tytoniu oraz choroby takie jak np. cukrzyca czy osteoporoza, mogą mieć negatywny wpływ na proces gojenia się ran. Podstawą staje się więc indywidualne postępowanie wobec pacjenta oraz konsultacja stomatologiczna przed rozpoczęciem leczenia.

Przed i po zabiegu

Każdy zabieg wiąże się z obawą ze strony pacjenta, dlatego ważne jest, by wszelkie wątpliwości były wyjaśniane przez dentystę prowadzącego leczenie. Leczenie implantologiczne można podzielić na trzy etapy. Pierwszy z nich polega na wszczepieniu implantu w miejscu utraconego korzenia. Później, w czasie od 3 do 6 miesięcy, implant wrasta w kość. Ostatni etap (nazywany „etapem protetycznym") polega na odbudowie korony zęba na zintegrowanym implancie. U każdego pacjenta taki zabieg może się jednak różnić, nie należy więc zniechęcać się stosunkowo długim czasem regeneracji - przy sprzyjających warunkach anatomicznych czas całego leczenia implantoprotetycznego może się skrócić. By implant zębowy służył przez długi czas, po wykonanym zabiegu należy pamiętać o higienie jamy ustnej. Podstawą staje się mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) oraz codzienne nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Należy również przynajmniej raz na pół roku zgłaszać się na przegląd stomatologiczny oraz regularnie usuwać kamień nazębny. Warto jednak podkreślić, że stosowanie implantów nie wymaga żadnych szczególnych działań - podstawą staje się standardowa higiena jamy ustnej.

Piękny uśmiech to nie tylko ładne, ale także zdrowe zęby. Coraz bardziej popularne stają się zabiegi stomatologiczne, które uzupełniają braki w uzębieniu. Implanty poprawiają przede wszystkim jakość życia: wyglądają i funkcjonują jak naturalne zęby. Eliminują dyskomfort oraz wzmacniają naszą pewność siebie, co może mieć wpływ na życie prywatne. Implanty dentystyczne są najtrwalszym sposobem na uzupełnienie ubytków w jamie ustnej, więc warto potraktować je jako inwestycję na całe życie.

Nadesłał:

HealthThink

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl