Jak „działa” alergia?


2013-06-12
Alergie dotykają coraz więcej ludzi, szczególnie w dużych miastach. Spaliny wydobywające się z aut i zanieczyszczenia w mogą uczulać. Wielkomiejski styl życia kosztuje.
Przeczytaj również:
Dlatego jeśli się zauważymy u siebie objawy, warto wykonać testy alergiczne w Warszawie, Krakowie, czy innych dużych miastach. Dobrze wiedzieć od czego alergia może się zacząć i co wpływa na intensywność jej objawów.

Alergia zapisana w genach

Alergeny wywołujące alergie same w sobie nie są szkodliwe. Za ich objawy jest odpowiedzialny system immunologiczny. To on identyfikuje je jako zagrożenie dla zdrowia i zaczyna je zwalczać. Ryzyko wystąpienia alergii niejako jest zapisane w genach. Szanse wystąpienia alergii u dzieci, których jedno z rodziców jest alergikiem, są trzykrotnie większe. W przypadku gdy obaj rodzice są alergikami wzrastają nawet do 70 %. 

Oczywiście alergie mogą wystąpić również u osób, które są zdrowe. Wówczas alergia może pojawić się wtedy, kiedy  osłabiony organizm będzie mieć styczność z alergenem.

Zwalczanie alergii

„Regularny” kontakt z alergenami sprawia, że organizm ”prześwietla” alergen i wytwarza specjalne komórki zwane antyciałami, które je wykrywają. Przy kolejnym kontakcie z nim organizm zaczyna się bronić. 

Antyciała wykrywają obce komórki i zaczynają wytwarzać mastocyty. To właśnie one są odpowiedzialne za występowanie objawów alergii. Mastocyty otwierają się i zaczynają „zalewać” system immunologiczny substancjami chemicznymi, takimi jak histamina. Jest ona odpowiedzialna za wystąpienie takich reakcji, jak obrzęki czy zatkany nos, problemy z oddychaniem.

Mało, dużo

Nie tylko ważny jest alergen, ale także w jakich ilościach może nam zaszkodzić. Może się okazać, że osoby uczulone na truskawki, nie muszą mieć żadnych objawów po zjedzeniu dwóch czy trzech. Jeśli jednak zjedzą trzy lub cztery, może pojawić się nagle pokrzywka na ciele.

Alergia na całe życie

Ciężko przewidzieć kiedy alergia może się rozwinąć. Niektóre osoby, często dzieci, mogą „wyrosnąć” z alergii całkowicie. W przypadku innych osób, jej symptomy mogą zmniejszać się wraz z wiekiem. 

Być może jest to związane z osłabianiem się systemu immunologicznego, który starzeje i nie jest wstanie silnie reagować na alergeny. Jednak w większości, alergia nie znika wraz z wiekiem, a co gorsza., jej objawy się nasilają z czasem. Dotyczy to głównie osób uczulonych na niektóre potrawy, lateks czy użądlenia.

Ważną rolę w alergii odgrywają także czynniki zewnętrzne, które wpływają na jej rozwój. Zwłaszcza jeśli chodzi o pyłki kwiatowe, czy pyłki drzew albo pracę w zatęchłym biurze. Alergie rozwijają się bardzo szybko.

Jeśli symptomy alergii się nasilają i zaczynają uprzykrzać życie dobrze wybrać się do alergologa. Można wykonać testy alergiczne w Warszawie, Gliwicach czy Stegnie. 

W zależności od miasta mogą różnić się cenowo. Testy na alergię w stolicy mogą kosztować nawet 280 zł, zaś w innych mniejszych miastach mogą być znacznie tańsze. Nie należy ich bagatelizować, aby nie stanowiły preludium do poważnych powikłań.
 
Materiał przygotowany przez przychodnię Derm Est wykonującą testy alergiczne w Warszawie. 

Nadesłał:

s4ww

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl