Polacy uzależniają swój wzrok od portfela
Dla wielu Polaków to właśnie cena decyduje o tym, kiedy i gdzie kupią okulary – albo czy w ogóle zdecydują się zbadać wzrok. Nowi użytkownicy okularów często wybierają tańsze rozwiązania, kierując się promocjami lub wyglądem oprawek.
Dla wielu Polaków to właśnie cena decyduje o tym, kiedy i gdzie kupią okulary – albo czy w ogóle zdecydują się zbadać wzrok. Nowi użytkownicy okularów często wybierają tańsze rozwiązania, kierując się promocjami lub wyglądem oprawek. Tymczasem równie ważny, jak sam zakup, jest profesjonalny dobór korekcji. Vision Express przypomina, że podstawowe badanie wzroku nie musi wiązać się z kosztami – ruszyła właśnie kolejna edycja Wielkiego Badania Wzroku, w której udział jest całkowicie bezpłatny.
Jak pokazuje raport Kantar dla Vision Express[1], nowi użytkownicy okularów wydają średnio 800 zł na pierwszą parę – to o ponad 200 zł mniej niż osoby korzystające z korekcji wzroku od lat. Dla 66% badanych ważne są promocje, a 79% zwraca szczególną uwagę na wygląd oprawek.
– Zakup okularów może i powinien łączyć estetykę, korzystną cenę i profesjonalne podejście do korekcji. Kluczowe jest jednak to, by okulary były dobrane przez specjalistę – tylko wtedy zapewniają komfort widzenia i bezpieczeństwo dla oczu – mówi mgr inż. Ryszard Drożdż, optometrysta Vision Express.
Dobre wieści płyną z badania Grupy IQS z 2023 roku dla Vision Express[2] – tylko 6% Polaków deklarowało wówczas, że kupiło okulary korekcyjne w aptece, drogerii lub na bazarze. To znak, że coraz więcej osób rozumie, jak ważna jest konsultacja z optometrystą i profesjonalne badanie przed zakupem.
Koszty wizyty u specjalisty mogą być jednak podstawową barierą, zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z okularami. Jak pokazują dane Kantar, aż 29% Polaków wskazuje cenę jako główną przeszkodę w dbaniu o wzrok.
Z problemem ograniczonego dostępu do opieki zdrowotnej borykają się również inne obszary medycyny. Z danych Narodowego Testu Zdrowia Polaków 2024[3] wynika, że aż 25% respondentów przynajmniej raz zrezygnowało z wizyty u lekarza z powodów finansowych, a 31% – z wizyty u dentysty.
– Ząb boli, a niewyraźne widzenie nie. Mimo to wielu Polaków rezygnuje z wizyt u dentysty ze względu na koszty. Nietrudno się domyślić, że tym bardziej odkładamy wizytę u optometrysty czy lekarza okulisty – mówi mgr inż. Ryszard Drożdż, optometrysta Vision Express i dodaje: – Tymczasem dobra jakość widzenia to podstawa codziennego funkcjonowania – w pracy, na drodze, podczas nauki czy aktywności fizycznej. Dlatego tak ważne jest, by badania wzroku były jak najbardziej dostępne.
Profesjonalna pomoc – bez kosztów i bez skierowania
Odpowiedzią na bariery finansowe i ograniczony dostęp do specjalistów jest Wielkie Badanie Wzroku – ogólnopolska akcja profilaktyczna organizowana przez Vision Express. Do 20 kwietnia 2025 r. we wszystkich salonach sieci można skorzystać z bezpłatnego badania wzroku pod kątem doboru korekcji okularowej. Dodatkowo, zaawansowana usługa OPTISKAN pozwalająca zbadań ryzyko poważnych chorób oczu, dostępna jest w promocyjnej cenie.
– Chcemy, by cena nigdy nie była przeszkodą w dbaniu o wzrok. Dlatego już od lat organizujemy akcje, które umożliwiają każdemu dostęp do specjalisty. Dla wielu osób pierwsze okulary to pierwszy krok w trosce o zdrowie – i warto, by był to krok świadomy – dodaje ekspert Vision Express.
[1]Badanie opinii publicznej zrealizowane metodą CAWI w maju 2024 r. na reprezentatywnej grupie 1001 Polaków przez Kantar na zlecenie Vision Express.
[2]Badanie opinii publicznej zrealizowane metodą CAWI w lutym 2023 r. na reprezentatywnej grupie 1667 Polaków przez IQS Sp. z o.o. na zlecenie Vision Express.
[3]https://ocdn.eu/medonet/medonet/Raport%20Narodowy%20Test%20Zdrowia%20Polak%C3%B3w%202024.pdf
Nadesłał:
Redakcja PR
|