Kłopoty ze snem. Jak spać, żeby się wyspać?


2017-09-26
Bezsenność lub regularne niedosypianie, może prowadzić do katastrofalnych skutków zdrowotnych. Tymczasem, żyjąc aktywnie, często zaniedbujemy właśnie sen – poświęcamy na niego za mało czasu i nie dbamy o jego higienę. Jak to zmienić?

 

Gdy jesteśmy wyspani, o wiele łatwiej jest nam przyswajać informacje, nasze ciało jest w lepszej kondycji, a my sami tryskamy dobrym humorem. Bardzo często, chcąc osiągnąć sukces zawodowy lub rozwiązać prywatne problemy, zaniedbujemy jednak nasz sen. Osiągamy wtedy odwrotny efekt - brak snu wiąże się z brakiem energii, rozdrażnieniem, wybuchowością czy frustracją, co niekorzystnie wpływa na nasze życie. Badacze z Uniwersytetu w Pensylwanii wykazali, że niedobór snu przyczynia się do zmian w mózgu, które powodują problemy z koncentracją czy pamięcią. Zaburzenia snu mogą również doprowadzić do nerwicy, stanów lękowych lub depresji. Właśnie dlatego tak ważne jest, by nauczyć się efektywnego snu.

Sen tak samo ważny, jak tlen

- Niektórzy wychodzą z założenia, że czas, który poświęcamy na sen, można spożytkować w bardziej efektywny sposób. Niestety, jest to błędne rozumowanie, które po dłuższym czasie zacznie odbijać na naszym zdrowiu czy relacjach społecznych. Zdrowy sen sprzyja regeneracji organizmu, zapewnia nam równowagę psychiczną i fizyczną, a także wpływa na działanie ośrodkowego układu nerwowego. Sen odpowiada także za gospodarowanie hormonami czy utrwalanie pamięci. Właśnie dlatego skutki długotrwałego lekceważenia potrzeb naszego ciała mogą być trudne do odwrócenia. Wielu osobom wydaje się, że żyją zdrowo, bo są aktywni – pracują, ćwiczą, dokształcają się, jedzą zdrowo. Tymczasem wielu z nich zapomina o tak podstawowej potrzebie, którą jest sen. - mówi Artur Wasążnik, Dyrektor ds. Handlu i Marketingu firmy Meble Marzenie, właściciela marki Comforteo.

Sen efektywny, czyli jaki?

Nie zawsze długość snu wpływa na jego jakość. Statystycznie dorosły człowiek potrzebuje 8 godzin snu. Jednak tryb wykonywanej przez nas pracy lub problemy zdrowotne, z którymi się borykamy sprawiają, że każdy z nas posiada swój własny rytm i bardzo trudno jest go obsadzić w ramy czasowe. By jednak odczuwać korzyści płynące ze zdrowego snu, bardzo ważne jest przestrzeganie zasad jego higieny.

W osiągnięciu efektywnego snu z pewnością pomoże nam zdrowa kolacja. Na wieczorny posiłek warto wybrać węglowodany o niskim indeksie glikiemicznym. Zaliczamy do nich brązowy ryż, kaszę, ciemne pieczywo, a także warzywa i owoce. Tłusta kolacja angażuje cały organizm w jego trawienie. Wzrasta wtedy też temperatura ciała, co opóźnia proces zapadania w sen. W dobrym śnie pomoże nam także dawka świeżego powietrza. Na kilkanaście minut przed oddaniem się w objęcia Morfeusza warto wywietrzyć pomieszczenie, w którym śpimy. Najlepsza temperatura do nocnego wypoczynku waha się między 18 a 20°C. Przemiana materii jest wtedy spokojna, gruczoły potowe pracują wolniej, organizm nie musi się zbytnio wysilać, a nasza skóra nie odbiera żadnych niemiłych bodźców. W tym czasie warto zrelaksować się i wyciszyć. Spoglądanie w ekran telefonu lub telewizora z pewnością nie pomoże w zapadnięciu w głęboki sen.

Wprowadzanie tych zasad do życia codziennego pozwoli nam na zbudowanie rytuałów, które korzystnie wpłyną na jakość nocnej regeneracji.

Zadbaj o materac

- Odpowiedni materac jest gwarantem spokojnego snu. Powinien być nie za twardy nie za miękki, a raczej na tyle sprężysty, aby równomiernie podpierać nasz kręgosłup na wszystkich odcinkach Wybór właściwego materaca to sprawa indywidualna. Przed zakupem najważniejsze jest, żeby go przetestować w salonie – tylko w ten sposób uda nam się ocenić jego twardość i komfort użytkowania. Dobrze dopasowany model powinien pomóc nam w uporaniu się z bólem kręgosłupa oraz ramion, a także wpłynąć na jakość naszego snu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli materacy o zróżnicowanym wypełnieniu. Dla przykładu - alergicy chętnie wybierają materace lateksowe, osoby borykające się z nadmierną potliwością materace z pianką wysokoelastyczną, natomiast osoby wymagające najczęściej decydują się na sprężyny.  Wybór rozwiązania dopasowanego do potrzeb zdecydowanie polepszy wieczorny komfort, czego pozytywne skutki będziemy odczuwali przez cały dzień, a nie tylko o poranku. – dodaje Artur Wasążnik, ekspert Comforteo. 

Nadesłał:

Comforteo
http://hcomforteo.eu/

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl