Koniec lata, koniec alergii? Niekoniecznie!


Koniec lata, koniec alergii? Niekoniecznie!
2015-12-29
Alergia kocha wiosnę i lato, ale nie zapomina też o jesieni. Nie wszyscy wiemy, że w pierwszych tygodniach roku szkolnego utrzymuje się jeszcze w powietrzu wysokie stężenie niektórych zarodników grzybów, wywołujących reakcje alergiczne.

Ponieważ akurat wtedy nadchodzi również sezon przeziębieniowy, czasami trudno odróżnić objawy grypy od symptomów alergii, takich jak katar, kichanie czy poczucie ogólnego „rozbicia”. Co za tym idzie, łatwo też o zastosowanie nieodpowiedniego leczenia, które nie przyniesie spodziewanych efektów.

Przeczytaj również:

We wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie żniwo zbierają alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium iAlternaria alternata[ii]. Chociaż pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną, szczytowe stężenia osiągają właśnie późnym latem i jesienią, nawet 100-1000-krotnie przekraczające stężenie ziaren pyłków roślin[iii].

Jak alergicy zapewne wiedzą, uczulenie jest nie tylko uciążliwe ze względu na gorsze samopoczucie fizyczne, ale też z powodu zaburzeń funkcji psychomotorycznych. Z badań wynika, że katar alergiczny pogarsza wydajność w pracy i szkole, powoduje zaburzenia snu, problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, a nawet może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych (np. złość i agresja)[iv],[v].

Dlaczego alergia tak męczy?

Grzyby z rodzaju Alternaria i Cladosporium są najważniejszym źródłemalergenów pleśniowych. Zarodniki grzybów swą liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są jednak od nich mniejsze. Można sobie wyobrazić, jak mikroskopijna jest ich wielkość, jeżeli objętość ziarna pyłku traw jest równa objętości około 200 zarodników z gatunku Cladosporium herbarum[vi].

Zarodniki grzybów przedostające się wraz z wdychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych mogą odpowiadać za rozwój zapalenia alergicznego obejmującego zarówno górne, jak i dolne drogi oddechowe. Częste kichanie, katar, zapalenie spojówek, symptomy astmy (napady duszności, świszczącego oddechu) to objawy alergii na grzyby pleśniowe3,4.

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jesienna aura, zmiany pogody, deszcz i nagłe spadki temperatur sprzyjają przeziębieniom. Dlatego też często trudno o skojarzenie określonych objawów z czymś innym niż czasowa niedyspozycja z powodu wirusowej infekcji górnych dróg oddechowych. Musimy jednak wiedzieć, że chociaż symptomy mogą być podobne, podłoże obu tych chorób jest zupełnie różne i dlatego też wymagają zastosowania innego leczenia. Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę to czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową[vii].

Test: Czy to alergia, czy przeziębienie7?

Objaw

Przeziębienie

Alergia

Kaszel

Zazwyczaj

Czasami

Ogólne bóle

Czasami

Nigdy

Zmęczenie

Czasami

Czasami

Swędzenie oczu

Rzadko

Zazwyczaj

Kichanie

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Ból gardła

Zazwyczaj

Czasami

Katar

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Zatkany nos

Zazwyczaj

Zazwyczaj

Gorączka

Rzadko

Nigdy

 

Legenda:

Objawy wspólne

Objawy różne

 

Zapanuj nad alergią

Wiadomo, że alergenów najlepiej unikać. Ale czy jest to możliwe, gdy unoszą się w powietrzu i nie są widoczne gołym okiem? Dlatego, aby złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa, warto sięgnąć po leki antyhistaminowe.

Powrót do pracy czy szkoły wymaga od nas mobilizacji i szczególnej koncentracji na wykonywanych zadaniach. To też powód, dla którego ważne jest, by stosowany lek nie powodował zaburzeń funkcji poznawczych i psychomotorycznych. Substancją nie wywołującą tzw. efektu sedacji (senności, zaburzeń koncentracji i uwagi, opóźnienia czasu reakcji itp.) jest feksofenadyna zawarta w leku Allegra®4,[viii]*. Można stosować ją od 12. roku życia. Łagodzi objawy alergii już w ciągu godziny od zażycia i działa przez 24 godziny[ix].

Rekomendowana cena detaliczna - opakowanie 10 tabl.: 14,99 PLN[x]


Allegra®, 120 mg, tabletki powlekane. Każda tabletka zawiera 120 mg feksofenadyny chlorowodorku, co odpowiada 112 mg feksofenadyny. Wskazania do stosowania: Leczenie objawowe sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Na podstawie: ChPL leku Allegra 120 mg, zatwierdzonego 26.08.2011.

Podmiot odpowiedzialny: Sanofi-Aventis Deutschland GmbH, Brüningstrasse 50, D- 65926 Frankfurt nad Menem, Niemcy 

Pozwolenie na dopuszczenie do obrotu wydane przez Ministra Zdrowia nr: 4195.

Informacji w Polsce udziela: Sanofi-Aventis Sp. z o.o., ul. Bonifraterska 17, 00-203 Warszawa, tel. (22) 2800000.

*W testach klinicznych przeprowadzonych na osobach dorosłych wykazano senność na poziomie podobnym jak w grupie placebo.

W celu identyfikacji wrażliwych osób, u których występuje nietypowa reakcja na leki, zaleca się sprawdzenie indywidualnej reakcji na produkt zanim pacjent będzie prowadził pojazd lub wykonywał skomplikowane zadania.

 

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie, oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.      



[i] Rapiejko P. Pyłek roślin jako źródło alergenów, Przegląd Alergologiczny 2003; 1: 7-12

[ii] Dane: Ośrodek Badania Alergenów Środowiskowych;http://www.alergen.info.pl/kalendarz_pylenia_roslin.php; 2015-08-26

[iii] Semik-Orzech A, Barczyk A, Pierzchała W. Wpływ postępowania nadwrażliwości na alergeny grzybów na rozwój i przebieg chorób alergicznych układu oddechowego. Pneumonologia i Alergologia Polska 2008, tom 76, 1: 29–36

[iv] Zawisza E. Dobre i złe leki antyhistaminowe. Alergia 2009; 3: 25-27

[v] Dzieci z katarem alergicznym mogą mieć zaburzenia koncentracjihttp://alergie.mp.pl/aktualnosci/show.html?id=71159; 2014-08-05

[vi] Rapiejko P. Grzyby mikroskopowe (pleśniowe), http://alergie.mp.pl/alergeny/wziewne/show.html?id=61722; 2014-08-11

[vii] Steckelberg JM. Odpowiedź na pytanie: I seem to get a cold every spring and fall. I'm wondering if these "colds" are really seasonal allergies. How can I tell?, http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/common-cold/faq-20057857; 2014-07-24

[viii] Jutel M. Działanie sedacyjne leków przeciwhistaminowych. Alergia 2007; 1:9-11

[ix] ChPL leku Allegra 120 mg, zatwierdzona 26.08.2011

[x] Ostateczna cena kształtowana jest niezależnie przez aptekę.

Nadesłał:

Nepentes

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl