Lato #niedozastąpienia


Lato #niedozastąpienia
2016-08-24
Lato. Wysokie temperatury. Za oknem słońce i wymarzona pogoda na wakacyjne aktywności. A Ty … musisz zostać w domu, bo masz gorączkę. W dodatku boli cię gardło i masz spore problemy z przełykaniem. Czyżby dopadła Cię angina?

Angina to ostra infekcja gardła i migdałków podniebiennych, której towarzyszy stan zapalny całego organizmu. Choroba rozpoczyna się nagle. Atakuje zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednym z jej objawów jest silny ból gardła, który w szczególności odczuwalny jest przy przełykaniu. Typową anginę wywołują bakterie z rodzaju paciorkowców, ale wielokrotnie zapalenie gardła spowodowane jest przez wirusy, inne bakterie lub grzyby chorobotwórcze. Choroba dość często dopada nas latem, gdy organizm narażony jest na duże zmiany temperatur. Szczególnie w końcówce lata zdarzają się  chłodne poranki i wieczory a w dzień, gdy słońce mocno świeci robi się bardzo gorąco.

                                                                             

Angina lubi zimno

Złapać latem anginę jest bardzo prosto. Czynnikiem sprzyjającym chorobie może być łapczywe jedzenie lodów czy picie napoju wyjętego prosto z lodówki w upalny dzień. Ekstremalne różnice temperatur rozregulowują  pracę układu odpornościowego, przez co śluzówka staje się bardziej podatna na infekcje. Wszechobecne wirusy oraz naturalnie żyjące w gardle i nosie bakterie, w następstwie ochłodzenia ciała namnażają się i wywołują stan zapalny migdałków, czyli anginę. Źródłem zakażenia może być też chory człowiek. Choroba rozprzestrzenia się przez dotyk lub drogą kropelkową. Wystarczy, że ktoś będzie kichał lub kasłał w naszej obecności. Anginą można się też zarazić poprzez przedmioty, z którymi styczność miał chory, np. używając bez dbałości o higienę tych samych szklanek, talerzy czy kubków.

Odpowiednie leczenie to podstawa

Skutecznym sposobem leczenia anginy paciorkowcowej jest antybiotykoterapia. Lekarze zazwyczaj przepisują leki z grupy penicylin, które skutecznie likwidują bakterie. Taka kuracja powinna trwać od 10 do 14 dni.  Podczas leczenia należy pamiętać o prawidłowej ochronie flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Najlepiej zastosować  probiotyki, które można znaleźć w naturalnych jogurtach lub preparatach z apteki.  Na dokuczliwy ból gardła pomogą pastylki lub spray. Na rynku jest szeroki wybór produktów, ale tylko Tantum Verde zawiera w swoim składzie oryginalną benzydaminę. Substancja ta działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz miejscowo znieczulająco, jak  i odkażająco. Jest idealnym rozwiązaniem na silny ból gardła. Lek ma szerokie zastosowanie,  leczy infekcje jamy ustnej, zapalenie gardła, dziąseł, a także migdałków. Dobrze się wchłania, osiągając duże stężenie w tkankach objętych procesem zapalnym.

 

 

                                                               Nie daj się anginie

Przed anginą jak i każdą inną chorobą można się uchronić. Wystarczy podczas jedzenia  zimnych posiłków ogrzać je chwilę w ustach, a następnie połknąć. Najlepiej jeść lub pić schłodzone potrawy pomału i w mniejszych porcjach czy łykach.  Spędzając większość czasu w biurze lub samochodzie nie nastawiajmy klimatyzacji na najniższą temperaturę. Optymalnie jeśli będzie ona zbliżona do panującej na zewnątrz. Pamiętajmy również o nawilżaniu dróg oddechowych np. przez odpowiednie nawodnienie organizmu. Jedzmy produkty bogate w witaminy A, C i E. Stosujmy inhalacje np. z solą morską lub żujmy gumę. Pamiętajmy także, aby opiekując się osobą chorującą na anginę zapobiegać przenoszeniu zakażenia dzięki dokładnemu myciu rąk.

 

Bagatelizowana i nieleczona angina może prowadzić do wielu poważnych powikłań miejscowych i ogólnych.

Nadesłał:

Best Image PR

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl