Migrena – choroba, która wyłącza z życia miliony Polaków


2016-08-02
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na migrenę cierpi 11% dorosłej populacji, czyli aż 324 miliony osób . To także problem wielu Polaków; przyjmuje się, że w Polsce bóle migrenowe dotykają jednej na cztery osoby.

OGROMNE KOSZTY WYŁĄCZENIA Z ŻYCIA

Migrena to powtarzający się, najczęściej jednostronny, pulsujący ból głowy o znacznej intensywności, trwający zwykle od 4 do 72 godzin. Jednak aby mówić o migrenie, bólowi towarzyszyć musi co najmniej jeden inny objaw: nudności i wymioty, światłowstręt lub nadwrażliwość na hałas, czy zapach. W 10% przypadków napad bólowy poprzedza aura, objawiająca się np. mroczkami przed oczami, trudnościami z wysławianiem się, a nawet niedowładami rąk.

Powtarzające się napady bólowe powodują znaczące pogorszenie jakości życia chorego, niekiedy aż do całkowitego upośledzenia w obszarze zawodowym i prywatnym. W przypadku migreny przewlekłej, na którą cierpi aż 2% Polaków, odczucia bólowe mogą trwać 20-25 dni w miesiącu, a nawet codziennie2.

Dotkliwość napadów bólu najczęściej skutkuje niesprawnością i absencjami w pracy lub szkole, których koszty są niebagatelne dla budżetu państwa i gospodarki. Dla przykładu, w 2013 roku, w polskim, 400-tys. mieście, w ciągu 10 dni wypisano 7 370 zwolnień lekarskich z powodu migreny i ponad 8 tys. z powodu bólu głowy. Koszt zwolnień lekarskich na samą migrenę oszacowano na ponad 930 tys. PLN2!

TRADYCYJNE, FARMAKOLOGICZNE LECZENIE MIGRENY

Ból migrenowy jest dolegliwością o bardzo dużym nasileniu, stąd najistotniejsza dla osób zmagających się z migreną jest szybka ulga w cierpieniu. Najczęściej stosowaną metodą uśmierzania bólu jest więc sięgnięcie po leki przeciwbólowe, obarczone jednakże 50% ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych. Ponadto, chorzy, bojąc się kolejnych napadów bólu, często przyjmują nadmierne ilości tabletek lub łączą różne leki przeciwbólowe, co stwarza ryzyko przedawkowania i niekorzystnych interakcji. Należy pamiętać, że leczenie farmakologiczne migreny musi być dostosowane do pacjenta i powinno być skonsultowane z lekarzem. Warto zauważyć, iż niekiedy trudno dobrać lek skutecznie znoszący ból, a do tych działających organizm potrafi się przyzwyczaić i przestać odpowiadać na leczenie.

Należy pamiętać, że długotrwałe leczenie farmakologiczne migreny może wpływać niekorzystnie na wątrobę, nerki oraz żołądek, odpowiadające za wchłanianie oraz transport substancji chemicznych w organizmie. Długotrwała terapia farmakologiczna powoduje jednocześnie uodpornienie na działanie leków i zmniejszenie ich skuteczności.

TECHNOLOGICZNA ALTERNATYWA: NEUROSTYMULACJA

Nową formą leczenia migrenowych bólów głowy jest neurostymulacja, od 20 lat znana jako metoda terapeutyczna, ale dopiero od niedawna stosowana w leczeniu i profilaktyce migrenowych bólów głowy[1]. Ostatnio na polskim rynku pojawił się wyrób medyczny umożliwiający używanie tej technologii w warunkach domowych – zaawansowane technologicznie urządzenie CEFALY stworzone w Belgii.

CEFALY to opaska wyposażona w samoprzylepną elektrodę mocowaną na czole lub w okolicy potylicznej, w zależności od umiejscowienia bólu. Urządzenie generuje mikroimpulsy o precyzyjnie dobranej częstotliwości, które poprzez elektrodę docierają do nerwów obwodowych (nadczołowych lub potylicznych). CEFALY posiada trzy programy działania: leczniczy, stosowany w trakcie napadu bólu, program profilaktyczny służący do zapobiegania napadom migrenowym i wreszcie program relaksacyjny, który zapewnia ulgę i odprężenie w stanach stresu i niepokoju. Bez względu na wybrany program stymulacja z użyciem CEFALY trwa 20 minut.

SKUTECZNOŚĆ I BEZPIECZEŃSTWO

Urządzenie CEFALY zostało od 2008 roku poddane licznym badaniom klinicznym w Polsce i zagranicą, które wykazały jego skuteczność. Warto przywołać badanie przeprowadzone w 2013 roku przy udziale pacjentów Poradni Leczenia Bólu w Krakowie, które wykazało zmniejszenie natężenia bólu (zarówno przy stymulacji w trakcie napadu bólu, jak i profilaktycznej), liczby napadów bólowych oraz czasu ich trwania. Średnia ulga w dolegliwościach została oceniona przez pacjentów na 51%3. Inne badania wykazywały redukcję konsumpcji leków przeciwmigrenowych o 75%, przy jednoczesnym zadowoleniu z prowadzonej terapii na poziomie 70%[2], czy działanie uspokajające programu relaksacyjnego[3].

Prócz skuteczności, CEFALY wykazuje się wyjątkowym bezpieczeństwem stosowania, z niewielkimi i w pełni odwracalnymi skutkami ubocznymi na poziomie 4,6% (w stosunku do 50% dla leczenia farmakologicznego). Urządzenie może być stosowane przez osoby, które z różnych względów nie mogą być leczone farmakologicznie, np. kobiety w ciąży. Przeciwskazaniem są jedynie niedawno przebyte urazy w obszarze czaszki lub twarzy oraz zmiany skórne w okolicach umieszczania elektrody.

Wziąwszy pod uwagę powyższe dane, neurostymulacja jest metodą leczenia migrenowych bólów głowy o porównywalnej skuteczności i znacznie wyższym bezpieczeństwie stosowania w porównaniu do terapii farmakologicznej. Dzięki urządzeniu CEFALY, tę technologię można zastosować w zaciszu własnego domu! Wyrób medyczny CEFALY przenosi metody leczenia migreny w XXI wiek.



[1] Anna Przeklasa-Muszyńska, Kinga Skrzypiec, Magdalena Kocot-Kępska, Jan Dobrogowski, Neuromodulacja w bólach głowy - kliniczne zastosowanie neurostymulacji nerwów obwodowych u pacjentów z migrenowym bólem głowy, 2014

[2] The Journal of Headache and Pain, Safety and patients’ satisfaction of transcutaneous Supraorbital NeuroStimulation (tSNS) with the Cefaly® device in headache treatment: a survey of 2,313 headache sufferers in the general population, 2013

[3] BioMed Central, Supraorbital transcutaneous neurostimulation has sedative effects in healthy subjects, 2011

Nadesłał:

NEXTER Sp. z o.o.
http://cefaly.pl/

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    IzabelaP , 2023-07-30 19:31:36

    Potrafi mieć dramatyczny przebieg i uniemozliwiać normalne funkcjonowianie. Kuzynka leczy się w Centrum Medycyny Konopnej w Warszawie. Trafiła tam bo szukała innych metod leczenia bo standardowe nie przynosiło rezultatów. W centrum lekarze zrobili badania i dobrali leczenie marihuaną medyczną, które przynosi poprawę stanu zdrowia


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl