Niechciany towarzysz spacerów – KLESZCZ!


Niechciany towarzysz spacerów – KLESZCZ!
2016-06-28
Szczególnie w okresie wiosenno-letnim uważajmy na kleszcze, które przenoszą liczne choroby! Najgroźniejsza z nich to borelioza. W jej leczeniu stosuje się antybiotykoterapię, ale doskonałe efekty przynosi też hipertermia – stosowana dotąd w leczeniu nowotworów.
Kleszcze. Spotkać je możemy podczas górskich wycieczek, spacerując po lesie czy miejskim parku. Występują w ulicznych zaroślach, a nawet możemy się na nie natknąć pracując w ogrodzie. Lubią biały kolor, więc powinniśmy go unikać właśnie wiosną i latem, gdy kleszcze towarzyszą nam niemal wszędzie!

Każdorazowo po spacerze pamiętajmy o sprawdzeniu naszego ciała, czy aby w okolicach głowy, uszu, zgięć dużych stawów, rąk, stóp i pachwin nie ukrywa się kleszcz. Jego ślina zawiera substancje znieczulające, więc nie poczujemy żadnego bólu związanego z ukąszeniem kleszcza. Kiedy znajdziemy kleszcza, musimy natychmiast usunąć go z ciała – najlepiej pensetą.  Miejsce usunięcia kleszcza trzeba zdezynfekować, np. wodą utlenioną.

Kleszcze przenoszą groźne bakterie

Kleszcz to prawdziwy „przenośnik” bakterii, które mogą powodować różne choroby! Oczywiście nie każde ukąszenie  kleszcza kończy się zakażeniem i chorobą. Należy jednak obserwować swoje ciało i zrobić badania profilaktyczne.

Najczęstszymi chorobami odkleszczowymi występującymi w Polsce są borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Boreliozę wywołuje kleszcz, który jest nosicielem krętków Borrelia. Najczęstszymi wczesnymi symptomami choroby jest rumień w miejscu ugryzienia kleszcza. Do tego objawy charakterystyczne dla grypy, czyli gorączka, ból głowy i osłabienie.

Diagnostyka i leczenie boreliozy

- Takich objawów absolutnie nie powinniśmy bagatelizować! – przestrzega dr n. med. Jacek Kabut z Centrum Medycznego OnkoTerm w Rybniku. - Zwykle objawy podobne do grypy mijają, ale borelioza rozwija się nadal. Z czasem choroba może objawić się zapaleniem stawów lub neuroboreliozą, kiedy to krętki bakterii atakują ośrodkowy układ nerwowy. Wtedy też dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu  – wyjaśnia lekarz.

Jak dodaje dr J. Kabut, te pierwsze, grypopodobne objawy po epizodzie ukąszenia przez kleszcza są właściwym momentem do wizyty u lekarza i rozpoczęcia właściwej diagnostyki i leczenia. Terapia polega na zastosowaniu antybiotyków, przez co najmniej 21 dni. W leczeniu przypadków opornych skuteczna jest również hipertermia, czyli nieinwazyjny i bezbolesny zabieg, który polega na kontrolowanym podniesieniu temperatury całego ciała do 41° C.

Skuteczna hipertermia

- Hipertermia to nowoczesna metoda wspomagająca leczenie chorób nowotworowych. Ale lecznicze działanie gorączki na organizm ludzki przynosi skuteczne efekty leczenia również innych chorób. Bakterie Borrelia nie lubią wysokich temperatur. Stąd zabiegi hipertermii przynoszą doskonałe rezultaty w leczeniu boreliozy – stwierdza dr n. med. Jacek Kabut z rybnickiego centrum OnkoTerm, specjalizującego się w hipertermii. - Kontrolowane podnoszenie temperatury ciała, które wywołuje efekt gorączki, wpływa na aktywację całego układu immunologicznego do walki z bakteriami  – dodaje specjalista.

O skuteczności leczenia boreliozy za pomocą hipertermii świadczą badania przeprowadzone w klinikach w Niemczech i w Szwajcarii. Medycy dzielili się wynikami swoich 3-letnich badań podczas ostatniego 6. Międzynarodowego Sympozjum Hipertermii, który odbył się w październiku 2015 roku w Berlinie.  W obydwu klinikach w ciągu 3 lat leczono ponad tysiąc chorych na boreliozę, u których stosowano antybiotykoterapię oraz zabiegi hipertermii. Wszyscy pacjenci odczuwali zdecydowane zmniejszenie dolegliwości bólowych wywoływanych przez boreliozę tuż po zastosowaniu hipertermii, a u 80% z nich odnotowano również poprawę w wynikach badań laboratoryjnych.

- W leczeniu boreliozy stosujemy hipertermię całego ciała. Podczas zabiegu podnosimy temperaturę ciała do 41° C na około 40 minut. Zazwyczaj przeprowadza się 3 takie zabiegi, w odpowiednich odstępach czasu – informuje specjalista z Centrum Medycznego OnkoTerm w Rybniku.

Nadesłał:

INTRO PR
http://www.intropr.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl