Oczy po mamie, nos po tacie, a nowotwór…?


Oczy po mamie, nos po tacie, a nowotwór…?
2016-07-18
Od momentu poczęcia aż do urodzenia dziecka rodzice żyją w ciągłej ekscytacji, wyobrażając sobie swoją przyszłą pociechę. Do kogo będzie podobna? Jakie cechy charakteru odziedziczy po tacie i czy kolor oczu będzie taki sam jak babci albo mamy?

Powszechnie wiadomo jednak, że najważniejsze jest, aby dziecko było zdrowe. Mogłoby się wydawać, że to banalne określenie jest rzucane zazwyczaj mimochodem, jednak przyszli rodzice zdają sobie sprawę, że tak naprawdę najważniejsze jest właśnie zdrowie ich dziecka a nie to, jaki kolor włosów dostanie „w spadku". Niestety za to, co może odziedziczyć, odpowiadają geny, a na nie wpływu nie mamy. Możemy jednak je badać. Możemy i powinniśmy, ponieważ odziedziczyć można nie tylko piękne oczy, ale także choroby i wszelkie zmiany genetyczne, które dopiero po latach mogą się ujawnić.

Przeczytaj również:

Pamiętajmy jednak, że badania genetyczne to zupełnie co innego niż badania prenatalne, które zaleca się ciężarnym po 35 r.ż.. Obecnie, dzięki dynamicznemu rozwojowi badań laboratoryjnych, możemy wcześniej wykrywać choroby albo zahamować ich rozwój czy całkowicie wyeliminować przykre konsekwencje. Wciąż czekamy na wynalezienie leków na wiele śmiertelnych chorób, jednak badania genetyczne dają to, czego wielu z nas się obawia - wiedzę o nich! Dzięki niej możemy zyskać informacje nie tylko o tym, czy mamy skłonności do chorób takich jak np. zakrzepica, trombofilia, niepłodność i inne, ale także mogą przynieść nam wiele danych o innych genach odpowiedzialnych za predyspozycje fizyczne czy alergie pokarmowe, które będą pomocne przy układaniu planu żywieniowego i treningowego.

Diagnostyka genetyczna jest nieoceniona przede wszystkim w walce z chorobą XXI wieku, czyli z wszelkiego rodzaju nowotworami. Niestety, nadal niewiele osób wie, że z jej dobrodziejstw może skorzystać każdy. Ten oręż w ręku lekarzy nie pozwala jeszcze całkowicie zwalczyć raka, jednak działa jak swoisty szpieg w okopach wroga, dzięki któremu możemy przechwycić najważniejsze informacje pomocne w ustalaniu strategii walki. Dlatego swoje kroki powinniśmy skierować do najbliższej placówki medycznej, która wykonuje tego typu badania.

Nowotwór powstaje poprzez mutacje komórek w organizmie, które rozrastają się w niekontrolowany sposób. Mutacje genetyczne sprawiają, że organizm traci kontrolę nad procesem rozmnażania się komórek. Przyczyn chorób nowotworowych może być wiele - od spożywania złej jakości jedzenia, nadużywania alkoholu, palenia papierosów, poprzez determinanty całkowicie niezależne od nas. Około 10% chorób nowotworowych jest dziedziczona genetycznie. Dotyczy to tych zmian, które wywołują raka płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, prostaty, nerki, tarczycy oraz czerniaka. Diagnostyka genetyczna pozwala to zweryfikować.
Dzięki badaniom genetycznym możemy bardzo wcześnie wykryć predyspozycje do zachorowania na nowotwory dziedziczone. Pacjenci, którzy decydują się na badania często mówią nam, że najtrudniejsze jest samo podjęcie decyzji o badaniu, jednak późniejszy komfort psychiczny jest nieoceniony. - mówi dr n. med. Grzegorz Bajko, Dyrektor ds. Lecznictwa w Prywatnej Lecznicy Certus - Kiedy pacjent ma świadomość zagrożenia chorobą możemy wspólnie podjąć odpowiednie kroki, aby zaplanować badania profilaktyczne pozwalające na wczesne wykrycie, a dzięki temu skuteczne leczenie. Stworzenie kompleksowej strategii zawierającej harmonogram badań oraz leczenia farmakologicznego lub operacyjnego to szansa dla wielu chorych na nowotwór. Dlatego tak ważne jest, aby dzięki diagnostyce genetycznej jak najszybciej wykryć obecność wadliwego genu.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl