Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?


Polacy coraz częściej oszczędzają energię – jak przygotować się na sezon grzewczy w tym roku?
2023-10-26
Trwający kryzys energetyczny stwarza nowe wyzwania dla każdego z nas, szczególnie gdy musimy sięgać coraz głębiej do swoich portfeli. Oszczędzanie energii jest najczęściej wybieranym sposobem na zmniejszenie wysokości rachunków.

Najnowsze badania firmy Resideo pokazują główne trendy zmniejszania rachunków za energię wśród mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej. Większość Polaków (77%) zaobserwowała wzrost kosztów przeznaczonych na ogrzewanie w swoim budżecie domowym, szacują że rachunki wzrosły nawet o 41–60%.

Wraz ze wzrostem cen energii wzrosły również rachunki za ogrzewanie ostatniego roku. Podobnie jak w Polsce, większość mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej musiała znacząco więcej wydać na swoje rachunki w sezonie grzewczym 2022/2023 – Rumunia (74%), Czechy (68%), Słowacja (60%) i Węgry (55%). Wzrost cen był podobny we wszystkich krajach, jednak Polacy i Czesi najczęściej szacują wzrost cen za ogrzewanie na poziomie 41-60%. Natomiast Rumuni, Słowacy i Węgrzy oceniają, że ich rachunki wzrosły o 21-40%.

Zmienione standardy życia                                                                                                                          

Dla zachowania płynności w opłacaniu rachunków, Polacy dokonali pewnych zmian w swoich nawykach – 61% Polaków ograniczyło wydatki na rozrywkę, 50% oszczędza na zakupach i wydaje mniej na podróże. Staramy się minimalizować koszty również dbając o mniejsze zużycie wody (63%) oraz prądu (73%). Efektywne zarządzanie kosztami ogrzewania stało się priorytetem Polaków. Aby móc lepiej kontrolować zużycie energii, Polacy najczęściej obniżają temperaturę w całym domu (51%), obniżają temperaturę w nocy (51%), regulują temperaturę w ciągu dnia (48%) oraz uszczelniają okna i drzwi (47%).

Wśród Polaków znacząco wzrosła świadomość stosowania różnych rozwiązań grzewczych. Mimo że wciąż zazwyczaj obniżamy temperaturę lub całkowicie wyłączamy ogrzewanie w swoich domach, przynajmniej wtedy, gdy opuszczamy pomieszczenia, co trzeci Polak podejmuje kroki w kierunku modernizacji swoich systemów grzewczych. Oszczędzać możemy na różne sposoby, lecz głównym celem jest długoterminowa inwestycja, zmierzająca do zwiększenia efektywności energetycznej w gospodarstwie domowym. Znaczący wpływ ma możliwość sterowania ogrzewaniem, które sprawia, że system grzewczy pracuje znacznie efektywniej, redukując zużycie prądu i przyczyniając się do oszczędności finansowych dla właścicieli domów.

Mała zmiana, duże oszczędności to kampania, która przedstawia rozwiązania, pomagające oszczędzać energię2:

Mała zmiana

Duże oszczędności za rachunki za energię2

Wymień stary termostat mechaniczny na

nowoczesny, z zaawansowaną regulacją

Roczne oszczędności do 10%

Wymień stary termostat mechaniczny na inteligentny termostat z komunikacją OpenTherm

Roczne oszczędności do 12%

Zastąp ręczne zawory grzejnikowe i termostaty mechaniczne nowoczesnym systemem strefowym z komunikacją OpenTherm i głowicami elektronicznymi

Roczne oszczędności do 32%

Wymień ręczne zawory grzejnikowe na termostatyczne zawory grzejnikowe

Roczne oszczędności do 18%


Wchodzimy w najbardziej intensywny okres dla instalatorów w czasie, gdy budżety wszystkich są napięte. Dlatego warto zwrócić uwagę, że nawet przy niewielkich zmianach, można dużo zaoszczędzić. Inteligentne systemy sterowania ogrzewaniem mogą obniżyć koszty ogrzewania nawet o 20-30 procent.

Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź stronę: https://www.resideo.com/pl/pl/dużeoszczędności

Nadesłał:

aadrian

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl