Problemy z migreną


Problemy z migreną
2012-11-27
Zwykle mamy skłonność do bagatelizowania wielu pozornie błahych dolegliwości, wśród których znajdują się także bóle głowy. Niestety, niektóre takie przypadki faktycznie zapowiadają nadejście prawdziwej choroby, a taką jest migrena.

Jakie są objawy migreny

Pulsujący ból głowy to właśnie najczęściej obserwowany objaw migreny. Od zwykłych tego typu sytuacji odróżnia się on jeszcze większą intensywnością i długością trwania, gdyż może się przeciągać od kilku godzin do nawet 3 dni, wracając przy tym regularnie. Ponadto w danej chwili ból zwykle dotyka tylko jednej z półkul czaszki, lecz mimo to potrafi człowiekowi uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Choroba ta nieraz powoduje też nudności, wymioty, zaczerwienienie i pocenie się twarzy, a także zwiększa wrażliwość na światło, hałas, nawet zapach.

W skrajnych przypadkach objawy migreny obejmują nawet problemy z normalną mową, chwilową utratę wzroku czy padaczkowe drgania niektórych części ciała. Zdarza się, że migrena jest poprzedzana przez tzw. aurę, czyli trudności w widzeniu, brak czucia, drętwienie lub mrowienie rąk i nóg. Czasami zapowiadają ją również tak subtelne symptomy, jak zmiany w nastroju, problemy z koncentracją lub utrata apetytu.


Jak przebiega leczenie migreny

W tym celu stosowane są przede wszystkich środki farmakologiczne, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i uspokajająco. Dodatkowe leki łagodzą także uczucia nudności i nadwrażliwość na bodźce płynące z otoczenia. Niestety, ich działanie ma jedynie charakter doraźny, zapobiegają pojawieniu się bólu lub przynoszą ulgę przerywając atak, ale nie likwidują jego przyczyn na stałe. Ponadto niektóre preparaty mogą prowadzić do uzależnienia, dlatego wymagają zachowania dużej ostrożności.

Konwencjonalne leczenie migreny warto wspierać przez różne metody naturalne, czyli aromaterapię, hydroterapię, akupresurę oraz inne techniki relaksacyjne. Pozytywne efekty daje też stosowanie ekstraktów z takich ziół, jak lepiężnik różowy, krwawnik pospolity, kozłek lekarski czy wrotycz maruna. Równie ważne jest unikanie sytuacji, które dana osoba może wiązać z napadami choroby.

Niekiedy chodzi o niedostateczną ilość snu, nadmierny wysiłek fizyczny, silne emocje, stres, zbyt długie oglądanie telewizji lub pracę z komputerem, dym tytoniowy, alkohol. Pomocne jest również zażywanie ruchu na świeżym powietrzu i dbanie o zdrową dietę.

Przed wizytą u lekarza neurologa warto prowadzić dzienniczek migreny (do pobrania tutaj), w którym zapisuje się szczegóły na temat każdego napadu. Takie zapiski pomogą we wspólnym ustaleniu najbardziej prawdopodobnych przyczyn występowania migreny.

Nadesłał:

9miesiecy

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl