Prof. Henryk Skarżyński – Herkules polskiej i światowej medycyny


2024-01-30
Prof. Henryk Skarżyński, otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach, a także Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii otrzymał tytuł Herkulesa polskiej i światowej medycyny.

Nagroda została wręczona podczas gali w ogólnopolskim konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia.

Przeczytaj również:

W piątek 26 stycznia 2024 roku w Warszawie, już kolejny rok z rzędu, odbyła się gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie „Dziennikarz Medyczny Roku” organizowanym przez Stowarzyszenie Dziennikarzy dla Zdrowia. Nagrody przyznano w czterech kategoriach: prasa, radio, telewizja, internet, doceniając wkład przedstawicieli mediów w edukację prozdrowotną społeczeństwa. Tego wieczoru wyróżniono również przedstawicieli świata medycyny, w tym prof. Henryka Skarżyńskiego, któremu przyznano tytuł honorowy Herkules. Kapituła doceniła zasługi laureata w promowaniu i realizowaniu w praktyce innowacyjnych metod diagnostyki i leczenia wad słuchu u pacjentów w Polsce oraz na świecie.

Prof. Henryk Skarżyński jest światowej sławy otochirurgiem oraz specjalistą z otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii. Od 1994 r. Specjalista Krajowy ds. Audiologii, a następnie Konsultant Krajowy w dziedzinie Audiologii i Foniatrii, od 2011 r. Konsultant Krajowy w dziedzinie Otorynolaryngologii. W 2002 r. zoperował pierwszego na świecie dorosłego pacjenta z częściową głuchotą, a dwa lata później pierwsze dziecko z tym samym schorzeniem. Metoda ta uważana za polską specjalność jako „metoda Skarżyńskiego”, do której opracował nową elektrodę i procedurę chirurgiczną, została wdrożona w kilkudziesięciu światowych ośrodkach. Dotychczas wykonał najwięcej na świecie operacji poprawiających słuch (ponad 230 tys.). Ponadto wprowadził ponad 150 nowych rozwiązań klinicznych co przyczyniło się do rozwoju dziedziny implantów słuchowych, otochirurgii i audiologii w Polsce i na świecie. Rozszerzyło to wskazanie do wykonania tego typu zabiegów, z pierwotnie dziesiątek tysięcy osób, do obecnie milionów pacjentów w starzejących się społeczeństwach świata. 

Odbierając nagrodę prof. Henryk Skarżyński podkreślił dużą rolę zespołu, z którym pracuje, a także podziękował bliskim za codzienne wsparcie. - Za tym sukcesem, jak zawsze, kryje się zespół, którym kieruję nieprzerwanie od 30 lat. Odbieram dziś tę nagrodę z myślą o tych, którzy byli w naszym zespole i których już nie ma, w imieniu tych, którzy są teraz i go tworzą, a także tych, którzy dopiero zaczynają z nami współpracę. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie. Dziękuję też swojej rodzinie, bo bez niej nie osiągnąłbym tak wiele, a tym samym nie byłoby mnie tu dzisiaj – zaznaczył prof. Henryk Skarżyński

Ogólnopolski Konkurs Dziennikarz Medyczny Roku organizowany jest przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia powstałe w 2002 roku, aby krzewić edukację prozdrowotną wśród społeczeństwa poprzez podnoszenie świadomości i wiedzy przedstawicieli mediów. W rywalizacji biorą udział dziennikarze zajmujący się tematyką zdrowotną. Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Prasa, Radio, Telewizja i Internet. Celem konkursu jest promowanie zdrowego trybu życia i edukowanie społeczeństwa na temat chorób cywilizacyjnych.

 

Nadesłał:

iwonamichalowska

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl