Przeszczep flory jelitowej.


Przeszczep flory jelitowej.
2017-06-28
Czy przeszczep kału to żart? Okazuje się, że wcale nie. Od ponad 1600 lat stosuje się go w medycynie aby wyleczyć przewlekłe biegunki spowodowane bakterią Clostridium difficile!

Pierwsze wzmianki o tej metodzie pojawiły się w Chinach w IV wieku. Również w Polsce w średniowieczu słychać było o jedzeniu "brązowej zupy". Od kilkunastu lat na całym świecie wykonywane są zabiegi polegające na przeszczepie zdrowego kału. Przeszczep kału (mikroflory jelitowej) jest procedurą, w której kał zdrowego dawcy, miesza się z roztworem soli fizjologicznej i umieszcza się u chorego pacjenta, za pomocą kolonoskopii lub endoskopii. Może również zostać podany bezpośrednio do okrężnicy za pomocą sondy.

Przeczytaj również:

 

Zakażenie C Diff. jest bardzo poważna infekcją, a jej częstotliwość występowania wzrasta na całym świecie. W samych tylko Stanach Zjednoczonych zdiagnozowano tej infekcji u prawie 350 tys. osób w roku 2012. Spośród nich, co najmniej 14.000 zmarło. Przeszczep kału ma również obiecujące wyniki przy leczeniu wielu innych chorób układu pokarmowego lub chorób autoimmunologicznych, w tym w zespole jelita drażliwego, choroby Crohna i wrzodziejącego zapalenia okrężnicy. W wielu miejscach na świecie również noworodki, otrzymują zaraz po urodzeniu, niewielką ilość stolca matki przez usta, aby zapewnić natychmiastową porcję dobrych bakterii w okrężnicy dziecka, a tym samym dokonać rozruchu układu odpornościowego dziecka.

Brzmi to niewiarygodnie? jednak jest prawdą. Statystyki przychodni w Polsce, które dokonują przeszczepu flory jelitowej potwierdzają, że dzięki tej metodzie zostaje wyleczonych prawie 90% pacjentów. Jest alternatywą dla wyniszczających terapii antybiotykami, które coraz częściej nie przynoszą efektów, a osłabiają organizm. Koszt zabiegu wynosi około 1000 zł., i można go wykonać w kilku szpitalach i kilkunastu przychodniach w Polsce.

Flora jelitowa do potrzeb zabiegu pobierana jest w centralnym laboratorium i dokładnie przebadana. Następnie kurierem medycznym dostarczana jest w specjalnych opakowaniach do wykonujących zabieg przychodni. W przychodniach korzystających z metody wprowadzania mikroflory za pomocą sondy zabieg trwa około 20 minut i może zostać wykonany przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. W przypadku zabiegów kolonoskopii i endoskopii zabieg wykonywany jest przez lekarza.

Przed poddaniem się zabiegowi zalecamy dokładne przebadanie swojej flory jelitowej i obowiązkowe konsultacje z lekarzem. 

 

 

 

Nadesłał:

NZOZ All-Medicus Katowice
http://allmedicus.pl

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl