2024-11-20
Przez cały rok, w każdym województwie w Polsce można bezpłatnie i w pełni anonimowo zrobić test w kierunku HIV, HCV czy kiły. W Warszawie, w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, Fundacja Edukacji Społecznej uruchomiła dodatkowy punkt badań.
W Polsce co roku wzrasta liczba osób żyjących z HIV: zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia1. Trwa Europejski Tydzień Testowania: inicjatywa, której celem jest zwiększenie ilości wykonanych testów w kierunku HIV, HCV i innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz edukowanie o korzyściach wynikających ze wczesnej diagnozy. Przez cały rok, w każdym województwie w Polsce można bezpłatnie i w pełni anonimowo zrobić test w kierunku HIV, HCV czy kiły. W Warszawie, w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, Fundacja Edukacji Społecznej uruchomiła dodatkowy punkt badań.
W Polsce w 2021 r. żyło 16,9 tysięcy osób z rozpoznaniem HIV. To aż o 84% więcej w porównaniu do 2012 roku, a średni wzrost rozpoznań w latach (2012-2022) wyniósł 7,3%. Najwyższy wskaźnik rozpoznanych zakażeń HIV odnotowano w woj. mazowieckim (62,6 na 100 tys. mieszkańców), śląskim (61,6) i zachodniopomorskim (51,9) w porównaniu do ogólnopolskiej wartości 44,5 na 100 tysięcy.
Jak wskazują eksperci: poziom wiedzy i stereotypowe podejście do zakażenia HIV stanowią główną barierę do zwiększenia popularności testowania, dlatego też liczba osób seropozytywnych jest niedoszacowana W Polsce tylko co 10 dorosła osoba zrobiła test w kierunku HIV. Brak dostępu do tych testów u lekarzy rodzinnych oraz brak świadomości lekarzy, że osoby heteroseksualne także mogą być zakażone, skutkuje coraz częściej późnymi diagnozami. HIV nie wyjdzie w morfologii. Trzeba zrobić test, który w 30 punktach konsultacyjno-diagnostycznych jest bezpłatny i anonimowy – tłumaczy dr n. społ. Magdalena Ankiersztejn-Bartczak, prezes Fundacji Edukacji Społecznej, która to organizacja w Polsce jest jednym z partnerów Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV i HCV. Baza punktów do testowania znajduje się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/.
Problem z przełamaniem niechęci do testowania mają nie tylko Polki i Polacy: jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w Europie prawie 17% osób żyjących z HIV pozostaje niezdiagnozowanych, a 51% wykrywa obecność wirusa na późnym etapie. W przypadku wirusowego zapalenia wątroby aż 71% osób z HCV i 84% osób z HBV jest niezdiagnozowanych, rosną też statystyki dotyczące zachorowań na inne choroby przenoszone drogą płciową. Oznacza to, że programy zachęcające do testowania nie są jak na razie wystarczająco skuteczne: co ma poważne konsekwencje dla zdrowia poszczególnych osób, zwiększa ryzyko dalszego rozprzestrzeniania się wirusów oraz finalnie podnosi koszty opieki zdrowotnej związanej z leczeniem powikłań spowodowanych późnym wykryciem infekcji. Jednym z globalnych celów zdrowotnych jest uzyskanie świadomości zakażenia HIV wśród 95% osób seropozytywnych oraz wśród 90% osób z wirusowym zapaleniem wątroby (typu B i C) do 2030 roku, bez zwiększenia popularności testów – nie będzie to możliwe.
Więcej informacji o Europejskim Tygodniu Testowania można znaleźć tutaj: https://www.testingweek.eu/.
Szczegółowe informacje dot. bezpłatnych punktów testowania na HIV, HCV i kiłę Fundacji Edukacji Społecznej w Warszawie:
• Otwarcie dodatkowego Punktu, gdzie można wykonać bezpłatne szybkie testy na HIV, HCV i kiłę: ul. Świętokrzyska 30 (Centrum Zdrowia FEDERA).
• wtorek - piątek (19-23 listopada); godz. 8-12 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)
• sobota (23 listopada) godz. 18-22 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)
• niedziela (1 grudnia) godz. 10-18 (ostatnie pobranie 15 min przed zamknięciem)
• Wydłużenie godzin otwarcia Punktu na ul. Nugat 3 (18-23 listopada)
• poniedziałek - piątek 10-14 oraz 16-20 (ostatnie pobranie 19:30) + sobota 10-14 oraz 16-20
• Zaproszenie również do Punktu na ul. Marszałkowskiej 68/70 (przez cały rok)
• standardowe godziny: poniedziałek - piątek 16-20 (ostatnie pobranie 19:30)
Nadesłał:
Malgorzata Urbas
|
|