Źródła białka i wapnia w diecie seniorów
Białko jest jednym z podstawowych składników diety. Jego niedobór w diecie seniora może skutkować znacznym pogorszeniem stanu zdrowia. Zapotrzebowanie na białko jest zwiększone u osób starszych niedożywionych, z małą masą mięśniową, cierpiących na sarkopenię.
W diecie seniora nie powinno brakować białka pełnowartościowego
Białko składa się z cząsteczek zwanych aminokwasami. Białko pełnowartościowe pochodzenia zwierzęcego zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, w takich proporcjach, że organizm może je efektywnie wykorzystać do produkcji białek ustrojowych i wzrostu organizmu. W roślinach występuje tzw. białko niepełnowartościowe, które w swoim składzie nie zawiera wszystkich aminokwasów.
Do białek pełnowartościowych kwalifikują się produkty takie jak mięso, ryby, jaja, mleko i jego przetwory. Zaleca się, by ograniczyć w diecie spożycie mięsa czerwonego i tłustego, a także mięs przetworzonych.
Ryby dostarczają łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka. Powinny znajdować się w menu seniora co najmniej 2 razy w tygodniu, najlepiej te z akwenów morskich.
Dobrą alternatywą dla mięsa są także rośliny strączkowe. Bogate są w białko i zawierają niewielką ilość tłuszczu. Potrawa z ciecierzycy, fasoli czy grochu doskonale sprawdzi się jako sycący, wartościowy posiłek obiadowy.
Uzupełnianie niedoborów wapnia w diecie seniora
Kolejnym deficytowym elementem w jadłospisie osób starszych jest wapń, co przejawia się głównie niskim spożyciem przetworów mlecznych. Należy dodać, że bardzo często, wapń u seniorów wchłania się znacznie gorzej. Osoby w wieku podeszłym przyjmować także mogą leki przyczyniające się do zwiększonego wydalania tego pierwiastka z organizmu.
Dlatego też mleko oraz jego przetwory stanowią bardzo wartościową grupę produktów spożywczych dla seniora. Są nie tylko źródłem wapnia, fosforu, potasu, ale także pełnowartościowego białka. Obecne są w nich także witaminy A, D i niektóre z grupy B (B1, B2, B6 i B12).
Osoby w wieku podeszłym każdego dnia powinny spożywać głównie produkty fermentowane, takie jak jogurt naturalny czy kefir. W ich diecie powinny znaleźć się co najmniej 3 duże szklanki. Częściowo można je zastąpić ulubionym serem.
Nadesłał:
milkas
|