Bezpiecznie i bezboleśnie


Bezpiecznie i bezboleśnie
2011-10-25
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego stanowią niestety jedne z najczęstszych przyczyn, dla których zgłaszamy się do lekarza. Medycyna jest za to jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nauki. Umiemy coraz szybciej, skuteczniej, mniej inwazyjnie wykrywać i leczyć choroby. W dziedzinie gastroenterologii taką nowością jest endoskopia kapsułkowa, pozwalająca zbadać jelito cienkie i grube w sposób bezpieczny i bezbolesny. Wprowadzenie endoskopii kapsułkowej do diagnostyki stanowi ogromny postęp medycyny oraz milowy krok w usprawnieniu procesów terapeutycznych.

Badanie z zastosowaniem kapsułki endoskopowej służy przede wszystkim do obrazowania błony śluzowej całego przewodu pokarmowego, co do niedawna nie było możliwe w sposób bezoperacyjny. Dlatego badania tą metodą wykonuje się przede wszystkim przy podejrzeniu, że zmiany patologiczne przewodu pokarmowego zlokalizowane są w obrębie jelita cienkiego. Jest to więc wypełnienie luki diagnostycznej, gdyż jelito cienkie (m.in. ze względu na swoją długość i liczne pętle) jest niedostępne zarówno przy gastroskopii, jak i przy kolonoskopii.

Sama koncepcja badania przewodu pokarmowego kapsułką z transmiterem narodziła się w Izraelu zaledwie w 1981 roku. Przez wiele lat była ona dopracowywana i urzeczywistniana, aż w 1994 roku doszło do jej opatentowania. Pierwsze testy na zwierzętach przeprowadzono w 1996 roku w Wielkiej Brytanii. W USA w 2001 roku została ona dopuszczona do stosowania w badaniu jelita cienkiego w warunkach klinicznych. - Według posiadanych przez nas informacji, na całym świecie już ponad 400 tys. osób zostało przebadanych w ten sposób. W 2009 roku metodę tą wprowadziła do swojej oferty Prywatna Lecznica Certus. Obecnie jesteśmy jedyną placówką w Poznaniu, oferującą tego typu badania - informuje dr Piotr Szabłowski, Kierownik Centrum Endoskopii w Certusie.

Wskazania do zastosowania tej metody to niewyjaśnione bóle brzuszne lub powiększenie obwodu brzucha, biegunki, niewyjaśnione krwawienia z przewodu pokarmowego, diagnostyka choroby trzewnej, podejrzenie choroby Crohna, guza jelita cienkiego, uszkodzeń powstałych przez leki czy niewyjaśnionej niedokrwistości
z niedoboru żelaza. Wyniki pokazały, iż endoskopia kapsułkowa okazała się skuteczniejsza również w diagnostyce krwawień z jelita cienkiego i choroby Leśniowskiego-Crohna od dotychczas stosowanych metod. Badanie umożliwia wykrycie 50-67% przypadków krwawień z przewodu pokarmowego i 43-71% przypadków choroby Crohna.

Jak wygląda badanie z użyciem kapsułki endoskopowej? Pacjent musi zgłosić się na konsultację do lekarza gastroenterologa. Zostanie tam zbadany pod kątem ewentualnej przydatności diagnostycznej endoskopii kapsułkowej. Jeśli lekarz stwierdzi, iż takie badanie jest wskazane, umówi pacjenta na konkretny termin. Co istotne, pacjent musi mieć najpierw wykonane RTG pasażu jelitowego. Pozwala ono wykluczyć ewentualne zwężenia czy inne stany uniemożliwiające zastosowania kapsułki.

Przeprowadzenie badania jest bezpieczne i komfortowe dla pacjenta oraz bardzo dobrze tolerowane. Pacjent połyka kilkugramową kapsułkę, która wielkością przypomina tabletkę witaminową. Kapsułka przesuwając się wzdłuż przewodu pokarmowego, automatycznie robi zdjęcia w ilości 2/s, co daje ok. 50-60 tys. zdjęć. Po około 8 godzinach pacjent oddaje kamizelkę z rejestratorem. Lekarz, wykonujący badanie - za pomocą specjalnego oprogramowania, dokonuje oceny zapisanych zdjęć i może postawić diagnozę. Zdjęcia wykonane przez kamery umieszczone na kapsułce przy ośmiokrotnym powiększeniu, pozwalają dostrzec zmiany wielkości już zaledwie 0,1 centymetra.

Metody tej nie można jednak wykorzystać u osób ze stwierdzonymi lub podejrzewanymi zniekształceniami w przewodzie pokarmowym, zaparciami, zwężeniami, pęknięciem, przetoką, z wszczepionym rozrusznikiem serca lub innym medycznym sprzętem elektronicznym, z ostrym zapaleniem jelit, ciężką niedokrwistością z braku żelaza lub popromiennym zapaleniem jelita grubego oraz u kobiet w ciąży.

Endoskopia kapsułkowa, to obecnie najnowocześniejsza metoda diagnostyczna, pozwalająca na szybką, wygodną, bezbolesną i bezpieczną wizualizację wnętrza najdłuższego fragmentu przewodu pokarmowego.

Nadesłał:

adStone

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl