Co należy wiedzieć o chorobach serca
Choroby serca i układu krążenia to jeden z najczęściej występujących problemów, jeśli chodzi o zdrowie. Od ponad pół wieku to największe zagrożenie dla życia zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Każdego roku 100 tysięcy osób doświadcza zawału serca, w tym 35 tysięcy kończy się zgonem.
Niezdrowy tryb życia
|
Wszystko to skutki stylu życia, jaki obecnie prowadzimy. Postęp cywilizacyjny przyniósł oczywiście dużo dobrego, ale sprawił także, że nasze życie znacząco podkręciło tempo. Wszędzie się spieszymy, długo pracujemy i nie mamy czasu, żeby o siebie zadbać. Nie dbamy o prawidłową dietę i nie uprawiamy sportu. Dodatkowo chętnie sięgamy po alkohol i papierosy. To wszystko powoduje, że latami pracujemy na swój zły stan zdrowia. Serce to narząd, który bardzo na tym cierpi. Jest odpowiedzialne za dostarczanie tlenu i składników odżywczych.
Przyczyny chorób układu krążenia
Aby wszystko działało sprawnie, tętnice muszą być w dobrym stanie. Na skutek wielu chorób takich jak miażdżyca dochodzi do pogrubienia ich ścian, co uniemożliwia sprawny przepływ krwi. Na rozwinięcie takich chorób ma wpływ właśnie zły styl życia. Osoby, które nie wykonują regularnie badań i nie wiedzą, że mają nadciśnienie czy zbyt duży poziom cholesterolu, narażają się na kłopoty z sercem. Ponadto, warto sprawdzić, czy ktoś z naszych krewnych nie chorował na cukrzycę lub nie przeszedł zawału, czy udaru. Jeśli tak, może to oznaczać, że także jesteśmy w grupie ryzyka.
Zdrowe odżywianie - zasady
Wszystkiemu możemy się starać zapobiegać. Podstawową rzeczą jest odpowiednia dieta. Musimy starać się zdrowo odżywiać i unikać cukru. Najlepszą dietą dla serca jest dieta śródziemnomorska. Stosuje się tam dużo oliwy z oliwek, zioła zamiast soli, a także świeże owoce i ryby. Zakres produktów jest dosyć spory, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy do tego odpowiednio podejść i nie zniechęcać się na samym początku. Najważniejsze, żeby ograniczyć spożycie mięsa i tłuszczów zwierzęcych.
Zadbaj o aktywność fizyczną
Druga sprawa to oczywiście sport. Tak naprawdę nie ma sztywnych wytycznych, co należy robić. Najważniejsze, żeby się ruszać. Regularny wysiłek powoduje, że nasze serce staje się wzmocnione i lepiej pompuje krew. Zastanów się i dostosuj zajęcia sportowe do swojej kondycji. Może to być bieganie, pływanie, czy jazda na rowerze. Jeśli nie potrafisz sam się motywować do regularnych ćwiczeń, zapisz się na zajęcia. W grupie ćwiczy się o wiele przyjemniej, pracujemy pod okiem specjalisty, który na pewno udzieli nam wskazówek. Nasza motywacja też jest wtedy większa.
Stres a zawał
Problem tego, w jaki sposób kondycja wpływa na rozwój chorób serca, od lat jest tematem badań. Naukowcy wielokrotnie udowadniali, że stres czy depresja mogą mieć bezpośredni wpływ na układ krążenia. U osób z depresją wykazano, że płytki krwi mają większą skłonność do zlepiania się, co powoduje tworzenie się zakrzepów. Te z kolei mogą zapychać tętnice, a stąd już niedaleka droga do zawału. Podobnie działa stres, również ma wpływ na to, że tworzą się zakrzepy, a wewnętrzne mechanizmy ochronne są słabsze.
Artykuł powstał z pomocą specjalistów z Poznańskiej Kliniki Serca
Nadesłał:
Dorotax
|