Jesień życia a zdrowy uśmiech – jak starzeją się zęby?


Jesień życia a zdrowy uśmiech – jak starzeją się zęby?
2023-09-19
Zachowanie zdrowia jamy ustnej przez całe życie jest niezmiernie istotne, zwłaszcza w podeszłym wieku. Proces starzenia się wpływa również na stan naszych zębów i dziąseł, stawiając przed nami wyzwania, takie jak próchnica, choroby dziąseł czy utrata zębów.

 

Przeczytaj również:

 

 

Proces starzenia zaczyna się od zębów

Eksperci zgodnie podkreślają, że to właśnie zęby, a nie skóra, są narażone na negatywne skutki starzenia. Ten proces rozpoczyna się już od najmłodszych lat, choć widoczny jest przede wszystkim u osób powyżej 40 roku życia. Zachowanie młodego wyglądu twarzy i zębów wymaga odpowiedniej troski o jamę ustną od najmłodszych lat, leczenia ubytków, monitorowania długości zębów oraz przeciwdziałania ich ścieraniu poprzez specjalne szyny.

– Nowoczesna stomatologia potrafi skutecznie przeciwdziałać procesowi starzenia się zębów. W gabinecie stomatologicznym jesteśmy w stanie skutecznie radzić sobie z takimi problemami, jak ścieranie się zębów, cofanie się dziąseł czy przebarwienia, które są typowymi objawami "dojrzałego" uśmiechu. Te kwestie wpływają zarówno na estetykę uzębienia, jak i na wyraz twarzy oraz jej wygląd. Podczas wizyt w gabinecie, bez względu to czy pacjent ma 30, czy 60 lat wstrzymamy proces starzenia się zębów – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński z centrum stomatologicznego Bimedical w Warszawie.

Warto w tym miejscu podkreślić, że w walce o młodszy wygląd należy zadbać nie tylko o stan skóry, ale przede wszystkim o stan naszego uzębienia. Efekty działania kremów przeciwzmarszczkowych czy zabiegów medycyny estetycznej na nic się nie zdają, kiedy w jamie ustnej występuje próchnica, rozległe braki lub przebarwienia.

 

 

Jak wiek osłabia zęby?

Szkliwo, czyli najtwardsza tkanka w organizmie człowieka, ulega zmianom wraz z wiekiem. Zwiększa się ilość składników nieorganicznych w składzie szkliwa, co sprawia, że staje się ono bardziej kruche i podatne na rozwój próchnicy. Utrata szkliwa może prowadzić do odsłonięcia zębiny, która jest miękką tkanką i bardziej podatną na uszkodzenia. W miarę starzenia się zwiększa się ryzyko ubytków tkanki zębów i próchnicy korzeni zębów. Również nadwrażliwość zębów może stawać się coraz większym problemem. Naturalne cofanie się dziąseł odsłania powierzchnie zębów pozbawione ochronnego szkliwa, co sprawia, że zęby mogą reagować bólem na czynniki termiczne, chemiczne czy dotykowe.

Suchość jamy ustnej, często spotykana u osób starszych, także wpływa na zdrowie zębów. Ślina odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu higieny jamy ustnej, oczyszcza powierzchnie zębów i chroni przed próchnicą. Kiedy produkcja śliny jest ograniczona, zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy oraz innych problemów stomatologicznych – dodaje lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

Przebieg próchnicy u osób starszych ma inny charakter niż u młodszych. Przeważnie jest to próchnica przewlekła, która rozwija się wolniej i rzadziej towarzyszy jej charakterystyczny ból zęba, co sprawia, że osoby starsze udają się do dentysty później. U seniorów często także można zauważyć kruchość zębów, wynikającą z postępującej demineralizacji.

 

 

Utrata zębów u osób starszych to norma?

Oczywiście, wraz z wiekiem osoby starsze są bardziej narażone na utratę naturalnych zębów niż młodsze. Istotnym czynnikiem są indywidualne predyspozycje, takie jak uwarunkowania genetyczne. Niektórzy pacjenci mają większą podatność na choroby takie jak paradontoza czy próchnica, ponieważ w przeszłości ich rodzice lub dziadkowie cierpieli na te schorzenia. Ważna jest również kondycja zębów – niektórzy mają wytrzymałe, inni słabsze. W obu przypadkach pielęgnacja zębów odgrywa kluczową rolę.

 

 

Na zmiany nigdy nie jest za późno

Współczesna stomatologia oferuje wiele możliwości leczenia, także u osób starszych, więc nigdy nie jest za późno na wprowadzenie zmian. W przypadku niekompletnego uśmiechu warto rozważyć opcję implantów. Nawet pojedyncza utrata zęba może prowadzić do szeregu poważnych problemów, w tym utraty masy kostnej. Jeśli zęby były leczone kanałowo i są osłabione, warto rozważyć założenie korony, która pełni rolę wzmacniającą i ochronną.

Wszczepienie implantów zębowych to niezwykle efektywna metoda służąca do odbudowy różnego rodzaju ubytków w uzębieniu. Implanty można wszczepiać także u starszych osób. To stan zdrowia może stanowić przeszkodę w przeprowadzeniu zabiegu, a nie wiek pacjenta. Jeśli osoba jest w dobrej kondycji i nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, stomatolog może zastosować u niej leczenie implantologiczne. Wstawienie implantu hamuje proces cofania się dziąsła, dlatego nie warto odkładać tego zabiegu na później – wyjaśnia lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

Starość nie musi oznaczać problemów z zębami. Dbanie o zdrowie jamy ustnej przez całe życie jest kluczem do utrzymania pięknego uśmiechu i komfortu w późniejszych latach. Regularne wizyty u dentysty, właściwa higiena, zdrowa dieta i unikanie szkodliwych nawyków to kluczowe elementy dbania o zęby na starość. Zdrowe zęby to nie tylko estetyka, to także komfort i jakość życia.

 

 

 

 

Bimedical jest przyjazną oraz nowoczesną kliniką dentystyczną na terenie Ursusa w Warszawie. Misją firmy jest profesjonalna opieka z prawdziwą dbałością o zdrowie jak również bezpieczeństwo pacjentów. Kadra dentystyczna Bimedical może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami medycznymi, odpowiednim doświadczeniem oraz indywidualnym i bardzo serdecznym podejściem do każdego pacjenta. Zespół systematycznie podnosi swoje umiejętności oraz kwalifikacje, by zapewnić jakość usług na najwyższym poziomie. Klinika dentystyczna Bimedical przeprowadza kompleksowe zabiegi z zakresu leczenia oraz estetyki stomatologicznej, m.in. z  implantologii, protetyki, chirurgii i ortodoncji.

Nadesłał:

Jakub Sozoniuk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl