Usuwanie zębów w upał – co warto wiedzieć?


Usuwanie zębów w upał – co warto wiedzieć?
2023-08-22
Leczenie stomatologiczne w okresie wysokich temperatur latem budzi obawy wielu pacjentów. Niemniej jednak eksperci jednoznacznie podkreślają, że nie ma powodu do niepokoju, jeśli chodzi o ekstrakcję zębów.

Obawy, które często towarzyszą pacjentom, wynikają z lęku przed silnym bólem, opuchlizną oraz potencjalnymi powikłaniami. U zdrowych osób dolegliwości bólowe w ciepłe dni mogą trwać nieco dłużej, gdyż w chłodniejszym klimacie naczynia krwionośne szybciej się zwężają. Lekarze dentyści podkreślają, że letnie miesiące nie stanowią przeszkody ani ryzyka dla efektywnego przeprowadzenia procedury usuwania zęba. Warto podkreślić, że brak jest konkretnych i ściśle określonych zaleceń odnośnie ekstrakcji zębów w okresie upałów. Każdy przypadek powinien być oceniany indywidualnie.

 

 

Wysoka temperatura, niskie ryzyko

Obrzęk i uczucie bólu stanowią naturalne reakcje organizmu na różnego rodzaju interwencje chirurgiczne, włączając w to także ekstrakcje zęba. Niezależnie od pory roku, pacjent może doświadczać podobnych reakcji. Kluczem do minimalizowana tych dolegliwości w czasie upałów jest odpowiednia opieka zarówno przed, jak i po zabiegu, a nie jedynie temperatura otoczenia.

- W niektórych przypadkach ekstrakcja zęba jest wskazana i nie należy tego odkładać, bo opóźnienie może wpłynąć na ogólny stan zdrowia, z zagrożeniem życia włącznie. Ostateczną decyzję powinien podjąć dentysta, uwzględniając wszystkie czynniki sprzyjające – mówi lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

 

 

Kojący chłód

W okresie rekonwalescencji po usunięciu zęba zaleca się skoncentrowanie się na spożywaniu potraw i napojów o niższej temperaturze. Taka praktyka może przyczynić się do zmniejszenia potencjalnego obrzęku oraz uczucia bólu. Sałatki, jogurty, delikatne koktajle owocowe oraz napoje schłodzone stanowią doskonałe wybory, które nie tylko przyjemnie zaspokoją letnie pragnienia, ale także przysłużą się procesowi gojenia.

- Usuwanie zębów w upalne dni wymaga od dentysty zachowania szczególnej ostrożności, a po zakończonym zabiegu pacjent powinien jeszcze przez jakiś czas posiedzieć w poczekalni lub innym klimatyzowanym pomieszczeniu, z zimnym okładem na policzku. Po usunięciu zęba nie należy zasysać śliny z zębodołu. Ważne jest aby przez kilka dnie nie spożywac pokarmów które nie podrażniają dodatkowo dziąseł, w których mamy stan zapalny. Warto stosować zimne okłady – dodaje lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

 

 

Woda zdrowia doda

Kolejnym istotnym czynnikiem, który wpływa na utrzymanie komfortu i przyspieszenie procesu gojenia, jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Odgrywa ono kluczową rolę w procesie regeneracji ran, bez względu na to, czy termometr wskazuje 30 czy -5 stopni Celsjusza. Niezależnie od warunków pogodowych, pacjenci powinni zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu zarówno przed, jak i po przeprowadzonej procedurze. Taka praktyka zapewni właściwe krążenie krwi, co umożliwi dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych oraz tlenu do obszaru, który poddano zabiegowi.

 

 

Niezbędna konsultacja

Osoby, które odczuwają lęk przed zabiegami dentystycznymi latem, z pewnością skorzystają z konsultacji ze specjalistą. Lekarz będzie mógł precyzyjnie ocenić stan zdrowotny i szczegółowo omówić planowany zabieg, co pozwoli zminimalizować zbędne obawy oraz dostosować procedurę do indywidualnych potrzeb pacjenta. Rozmowa z lekarzem gwarantuje kompleksowe informacje oraz spersonalizowane wskazówki, które przyczynią się do komfortowego procesu rekonwalescencji.

 

- Istnieje szereg sytuacji, w których u należy poinformować dentystę przed usunięciem zęba, m.in. przyjmowanie leków przeciwkrzelliwych, bez względu na to czy mamy upalne lato, czy mroźną zimę.. Stomatologa należy również poinformować o ewentualnej ciąży, opryszczce, menstruacji czy problemach żołądkowych – tłumaczy lek. dent. Grzegorz Kruszczyński.

Podczas letnich miesięcy, przeprowadzenie ekstrakcji zęba nie musi budzić niepokoju, jeśli będziemy przestrzegać odpowiednich środków ostrożności. Zapewnienie właściwego nawodnienia organizmu, wybór chłodniejszych dań i napojów oraz konsultacja ze specjalistą pomogą zachować odpowiednią regenerację niezależnie od panujących temperatur na zewnątrz.

 

 

 

Bimedical jest przyjazną oraz nowoczesną kliniką dentystyczną na terenie Ursusa w Warszawie. Misją firmy jest profesjonalna opieka z prawdziwą dbałością o zdrowie jak również bezpieczeństwo pacjentów. Kadra dentystyczna Bimedical może pochwalić się znakomitymi osiągnięciami medycznymi, odpowiednim doświadczeniem oraz indywidualnym i bardzo serdecznym podejściem do każdego pacjenta. Zespół systematycznie podnosi swoje umiejętności oraz kwalifikacje, by zapewnić jakość usług na najwyższym poziomie. Klinika dentystyczna Bimedical przeprowadza kompleksowe zabiegi z zakresu leczenia oraz estetyki stomatologicznej, m.in. z  implantologii, protetyki, chirurgii i ortodoncji.

Nadesłał:

Jakub Sozoniuk

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl