Młodość hodowana w probówce!


Młodość hodowana w probówce!
2009-06-29
„Przeszczepy własnych komórek – przyszłość medycyny estetycznej” - tak brzmi tytuł najnowszego artykułu opublikowanego przez portal Estemedia.pl.

Zdaniem autora publikacji, dr hab. Pawła Surowiaka z Akademii Medycznej we Wrocławiu odmładzanie za pomocą własnych komórek, szczególnie komórek macierzystych - zarówno na poziomie rewitalizacji jak i rekonstrukcji skóry - stanowi obecnie największy potencjał medycyny estetycznej. W opinii lekarza postępujące badania naukowe mogą sprawić, że w przyszłości żaden preparat chemiczny nie będzie w stanie konkurować z tym uzyskanym w wyniku pobrania, hodowli a następnie przeszczepu własnych komórek.

Tą drogą uzyskany materiał jest bowiem najbezpieczniejszy. Nawet najbardziej zaawansowane preparaty kolagenu, czy kwasu hialuronowego nie spełnią swojej funkcji tak dobrze, jak cząsteczki produkowane w naszej skórze przez fibroblasty.

Artykuł porusza kwestię pierwszego tego typu zabiegu, tj. przeszczepu własnych fibroblastów - najważniejszych komórek skóry właściwej odpowiedzialnych za produkcję związków warunkujących odpowiednie właściwości mechaniczne i chemiczne skóry, tj. kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Procedura tego zabiegu polega na pobraniu fragmentu skóry (najczęściej zza ucha), a następnie przesłaniu wycinka do laboratorium w celu wyhodowania jak największej ilości komórek. Po 2-4 miesiącach uzyskany roztwór komórek jest przesyłany z powrotem do lekarza prowadzącego, który wstrzykuje go w skórę pacjenta.

„Wyniki prowadzonych badań klinicznych wykazały, że tego typu zabieg w istotny sposób przywraca sprężystość skórze i wygładza zmarszczki. Efekty są dużo bardziej trwałe w porównaniu z dotychczas stosowanymi metodami. Co ciekawe, przeszczep własnych fibroblastów może być również wykorzystywany w leczeniu blizn, czy trudno gojących się ran." - pisze Surowiak.

Niewykorzystane młode komórki mogą zostać zamrożone, a następnie być przechowywane latami, by z czasem posłużyć do kolejnych zabiegów. Według lekarza najlepsze efekty będą uzyskiwali jednak ci pacjenci, którzy jak najwcześniej przeprowadzą zabieg pobrania wycinka skóry i zamrożenia fibroblastów, bo same fibroblasty z upływem lat również się starzeją.

W artykule padają również cenne informacje dotyczące bezpieczeństwa zabiegów, w tym m.in. konieczność zwrócenia szczególnej uwagi zarówno na doświadczenie i renomę  lekarza jak i laboratoriów przechowujących materiał genetyczny.

Zabieg jest już wykonywany w wybranych klinikach w Polsce. Obecnie trwają badania naukowe nad opracowaniem metody pozwalającej na hodowlę i przeszczep komórek macierzystych - rokujących na uzyskiwanie jeszcze lepszych efektów.

DermaMed Instytut Medycyny Estetycznej, Wrocław; www.dermamed.com.pl

Estemedia.pl www.estemedia.pl

Nadesłał:

ap

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl