Na kłopoty sercowe – kardiolog
Choroby układu krążenia to pierwsza przyczyna zgonów w Polsce i na świecie. Warto zatem wiedzieć, co je powoduje i jak się przed nimi ustrzec. Najskuteczniejsze rozwiązanie stanowią odpowiednia profilaktyka oraz regularne badania kardiologiczne, które połączone pozwolą dłużej cieszyć się zdrowiem.
Dolegliwości sercowe są częstymi, a jednak bagatelizowanymi problemami. Skutki zaniedbań mogą mieć tymczasem bardzo poważne lub nawet śmiertelne konsekwencje. Troska o zdrowie w tym zakresie jest jednak na tyle przystępna i zazwyczaj zależna od nas samych, że przestrzeganie kilku zasad profilaktyki oraz poddawanie się badaniom kontrolnych co 2-3 lata, pomoże ustrzec się przed wieloma chorobami układu krążenia.
Profilaktyka we własnym zakresie
O serce możemy i powinniśmy dbać każdego dnia. Największymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami układu sercowo - naczyniowego są dieta i zdrowy styl życia. Komponując jadłospis należy mieć na uwadze zmniejszenie spożycia soli, cukrów i tłuszczów zwierzęcych na rzecz warzyw, owoców, ryb, chudego nabiału oraz produktów pełnoziarnistych bogatych w błonnik. Warto sięgać też po chude wędliny dobrej jakości - kurczaka, indyka czy cielęcinę. Serce kocha także czosnek i migdały, które redukują ryzyko miażdżycy. Czarną herbatę i kawę dobrze jest zastąpić herbatą zieloną oraz sokami pomidorowymi, które podobnie jak inne przetwory pomidorowe, zawierają niezwykle cenny dla zdrowia likopen. Wśród pozostałych składników, których nie powinno brakować w diecie, jest np. magnez, potas, selen czy witamina E.
Obok diety istotna dla dobrego samopoczucia jest oczywiście rezygnacja z używek, a także dbanie o wypoczynek i sen, który niesie sercu wytchnienie. Równie ważna jest też obniżająca ciśnienie aktywność fizyczna oraz unikanie stresu prowadzącego do przedwczesnego zużycia się mięśnia sercowego. Hormony stresowe podnoszą ponadto ciśnienie i zwiększają odkładanie się tłuszczu na ściankach naczyń krwionośnych, co prowadzi do zaburzeń rytmu serca, zawałów lub udarów. Osoby, którym zależy na zredukowaniu problemów kardiologicznych powinny również zadbać o redukcję masy ciała, jeśli ta jest zbyt duża. Każde utracone 10 kg to spadek ciśnienia o 5 a nawet 20 mmHg.
Specjalistyczne wsparcie
Przeciętny Polak ma serce o osiem, a nawet dziewięć lat starsze niż wskazuje na to jego metryka.
Sprawnie funkcjonujące serce jest tak samo ważnym organem jak mózg. Ponieważ współczesny tryb życia nadwyręża jego pracę, należy podejmować nieustanną troskę o jego kondycję. Na to nigdy nie jest za późno.
W ramach profilaktyki zdrowotnej pacjentom proponuje się wykonanie kompleksowego pakietu badań, jak przykładowo w poznańskim Certusie „Chwila dla serca", który pomaga wcześnie wykryć schorzenia prowadzące do poważnych konsekwencji zdrowotnych. W ich skład badań wchodzi m.in. konsultacja kardiologiczna, echo serca, zdjęcie klatki piersiowej, EKG spoczynkowe oraz komplet badań laboratoryjnych.Korzystanie z tego typu badań powinno być zjawiskiem powszechnym szczególnie, że statystyki są alarmujące. 70 % naszych rodaków ma podwyższony cholesterol, a z nadciśnieniem tętniczym boryka się ponad 21% mężczyzn i 25% kobiet. Wiele osób żyje niestety w nieświadomości swoich problemów, gdyż np. co 15 Polak nigdy nie miał mierzonego ciśnienia krwi. Tymczasem pomiar ciśnienia, kontrola cholesterolu czy cukru we krwi to podstawowe i istotne wskaźniki diagnostyki chorób serca. Weryfikować powinny je już niestety coraz młodsze osoby, gdyż z uwagi na otyłość, złe nawyki żywieniowe, używki czy brak uprawiania sportu, problem ten w coraz większej mierze ich dotyczy. Wśród młodzieży, a nawet dzieci narasta problem zaburzeń lipidowych czy nadciśnienia, co w przyszłości może skutkować zawałem serca czy udarem mózgu. Miejmy zatem serce dla samych siebie i... zadbajmy o nie.
Nadesłał:
adStone
|