Stres oksydacyjny – choroba cywilizacyjna XXI wieku


Stres oksydacyjny – choroba cywilizacyjna XXI wieku
2022-11-15
Niezdrowy styl życia dzisiejszych społeczeństw przyczynił się do tego, że dziś stres oksydacyjny staje się chorobą cywilizacyjną. Pierwszymi objawami jest złe samopoczucie i ogólne zmęczenie, dlatego niestety często jego symptomy są bagatelizowane.

Stres oksydacyjny wynika z zaburzonej równowagi organizmu, która najczęściej wynika z niezdrowego stylu życia, wysokokalorycznej diety oraz długotrwałego stresu. Pojawia się ona w momencie, gdy równowaga między antyoksydantami oraz utleniaczami zostaje zachwiana.

Przeczytaj również:

Geneza zaburzenia

Gdy poziom wolnych rodników tlenowych nie odpowiada poziomowi antyoksydantów, pełniących funkcję przeciwutleniaczy w ludzkim organizmie pojawia się stres oksydacyjny. Warto wyjaśnić, w jaki sposób do niego dochodzi. Wolne rodniki są utleniaczami, które powstają podczas procesu oddychania i charakteryzują się nieparzystą liczbą elektronów. Co powoduje, że próbują pozyskać od innych komórek brakujący im elektron. Niestety przy tym niszczą je nieodwracalnie. Wolne rodniki w ten sposób doprowadzają do dezintegracji i uszkodzenia komórek. Natomiast przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty, posiadają „dodatkowy” elektron, który oddają wolnym rodnikom, zapewniając w ten sposób równowagę w organizmie. 

Groźne powikłania

Początkowe fazy stresu oksydacyjnego są dość łatwe do wyleczenia i można zapobiec rozwojowi ciężkich chorób. Utrzymywanie wolnych rodników na wysokim poziomie powoduje m.in. spadek odporności organizmu i szybsze starzenie się skóry. Długotrwały stres oksydacyjny może powodować choroby układu oddechowego, a nawet doprowadzić do uszkodzenia mózgu, choroby Parkinsona, czy Alzheimer. Najnowsze badania dowodzą, że nadmiar wolnych rodników wpływa negatywnie również na płodność. Nieleczony stres oksydacyjny może objawić się jako nowotwór skóry (czerniak), jak również doprowadzić do rozwoju chorób i nowotworów żołądka, nerek i układu moczowego.

Codzienna profilaktyka

Poziomy przeciwutleniaczy i wolnych rodników można zmierzyć za pomocą osocza krwi lub badania Metabolomix. Ważna jest również dieta, nawadnianie organizmu, odpowiedni poziom aktywności fizycznej i rezygnacja z używek.

- Naturalnie występujące przeciwutleniacze znajdują się w witaminach C i E, karotenoidach, flawonoidach i garbnikach. Źródła te obejmują owoce i warzywa, orzechy, nasiona, produkty pełnoziarniste i przyprawy. Przeciwutleniacze można również znaleźć w kakao, herbacie i kawie.
Bardzo ważną rolę zapobiegającą stresowi oksydacyjnemu odgrywają polifenole!
Pokarmy bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, błonnik i polifenole mogą zmniejszać ryzyko chorób przewlekłych poprzez regulację stresu oksydacyjnego. Antyoksydanty dietetyczne mogą chronić komórki przed uszkodzeniem oksydacyjnym poprzez neutralizację wolnych rodników
– mówi dr n.med. Magdalena Cubała-Kucharska

Stres oksydacyjny wpływa bardzo niekorzystnie na nasz organizm. Przyczynia się do wielu groźnych dla naszego życia chorób, jak również na nasz wygląd i stan naszej cery. Niezwykle istotne jest dbanie o własne zdrowie i zmiana stylu życia na zdrowszy, który zakłada różnorodną, bogatą w antyoksydanty dietę, podjęcie aktywności fizycznej oraz rezygnację z używek.

Nadesłał:

Marcin Janas

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl